Białoruski sąd skazał Alesia Puszkina. Podczas procesu artysta rozciął sobie brzuch na znak protestu

Na pięć lat skazano białoruskiego artystę Alesia Puszkina, zagorzałego przeciwnika Aleksandra Łukaszenki. Podczas procesu malarz przeciął obie brzuch, po czym trafił do izolatki na 13 dni. W środę, podczas rozprawy, jego siostra Swiatłana próbowała zrobić mu zdjęcie, za co została aresztowana.

"Białoruski artysta i więzień polityczny Aleś Puszkin podciął sobie dziś brzuch podczas procesu w proteście przeciwko nielegalnemu uwięzieniu" - poinformował na Twitterze Franciszek Wieczorka, doradca Swiatłany Cichanouskiej. Przekazał także, że artysta spędził już rok w więzieniu. "Jest absolutnie niewinny. Zasłynął z twórczych i odważnych wystąpień politycznych przeciwko reżimowi Łukaszenki" - dodał. 

Białoruski sąd skazał Alesia Puszkina na pięć lat kolonii karnej 

W środę Białoruski sąd skazał artystę na pięć lat kolonii karnej o zaostrzonym rygorze za zbezczeszczenie symboli państwowych oraz podsycanie nienawiści lub wrogości na tle rasowym, narodowościowym, wyznaniowym lub innym - podaje portal Nashaniva.com

Zobacz wideo Łatuszka: Jeśli będzie niezależna Ukraina, to jest szansa na niezależną Białoruś

Malarz został uznany za winnego rehabilitacji nazizmu oraz znieważania symboli państwowych za serię obrazów "Białoruski opór", która powstawała ponad 20 lat temu. Zdaniem białoruskiego sądu artysta miał propagować nazizm malując antyradzieckich partyzantów: Michaiła Wituszkę, Usewałada Rodzkę i Jauhena Życharę, a do znieważenia symboli narodowych miało dojść w ubiegłym roku w Kijowie podczas wystawy Puszkina - informuje Belsat.eu

Aleś Puszkin rozciął sobie brzuch podczas procesu

Aleś Puszkin został zatrzymany 30 marca 2021 roku we wsi Żyliczi znajdującej się na zachodzie Białorusi, a 10 marca 2022 roku rozpoczął się proces artysty, który został utajniony, ponieważ miał dotyczyć spraw tajemnicy państwowej - donosi białoruski portal Belsat.eu. Artysta bronił się sam i zrezygnował z adwokata, dlatego też nie pojawiły się żadne informacje związane z przebiegiem sprawy. 25 marca malarz na znak protestu rozciął sobie brzuch. Po udzieleniu pomocy medycznej został skazany na 13 dni karceru.

Przeczytaj więcej informacji ze świata na stronie głównej Gazeta.pl. 

W dniu ogłoszenia wyroku aresztowana została siostra artysty - Swiatłana, która chciała zrobić bratu zdjęcie. "Wybitny artysta Aleś Puszkin został skazany na pięć lat więzienia. Jest znanym przeciwnikiem Łukaszenki. 25 marca podczas procesu podciął sobie brzuch, trafił do izolatki. Jego siostra też została aresztowana - próbowała zrobić mu zdjęcie w sądzie" - przekazała białoruska dziennikarka Hanna Lubakowa. 

Więcej o: