Rosja i broń jądrowa. "Expressen": Kilku producentów próbuje kupić więcej szwedzkiego sprzętu

Według doniesień szwedzkiego dziennika "Expressen" rosyjscy producenci broni jądrowej mają kupować szwedzki sprzęt. Jedno z przedsiębiorstw już potwierdziło, że do transakcji faktycznie doszło.
Zobacz wideo Gen. Bieniek: Putin odgraża się, że użyje broni jądrowej i nowoczesnych systemów hipersonicznych

Zdaniem gazety "Expressen" szwedzka technologia od kilku lat była wykorzystywana przez organizacje produkujące rosyjską broń jądrową. Jedna z firm miała już potwierdzić, że faktycznie doszło do transakcji, które miały miejsce z naruszeniem zasad. 

Szwedzka technologia była wykorzystywana przez rosyjskich producentów broni jądrowej?

Dziennikarz śledczy gazety Mattias Carlsson miał dotrzeć do baz danych i dokumentów z rządowych zamówień, z których wynika, że szwedzkie grupy przemysłowe, takie jak Sandik, SFK, Atlas Copco i Seco Tools sprzedawały i dostarczały swoją technologię organizacjom biorącym udział w rosyjskim programie broni jądrowej. Technologie tych firm były wykorzystywane m.in. przez Rosyjskie Federalne Centrum Jądrowe i Instytut Fizyki Doświadczalnej. 

"Czasami technologię sprzedawano bezpośrednio z rosyjskich filii szwedzkich firm, w innych przypadkach to rosyjscy dystrybutorzy dostarczali szwedzkie produkty producentom broni jądrowej" - czytamy w gazecie. 

Chodzi o zaawansowany sprzęt do obróbki stali - przecinarki, wiertarki, tokarki, sprężarki powietrza czy łożyska kulkowe. Jak podkreśla gazeta, "szwedzki sprzęt jest bardzo ważny w produkcji" broni jądrowej. - A teraz, podczas płonącej wojny w Ukrainie, kilku rosyjskich producentów broni jądrowej próbuje kupić więcej szwedzkiego sprzętu - słyszymy w materiale wideo udostępnionym na stronie gazety.

Więcej wiadomości na temat wojny w Ukrainie znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Rosyjska mobilna wyrzutnia pocisku międzykontynentalnego Topol-MPutin grozi bronią jądrową, ale nie trzeba panikować

Rosja kupowała od Szwecji sprzęt do produkcji broni jądrowej? Na razie przyznała się jedna firma

W odpowiedzi na pytania, firma Atlas Copco miała potwierdzić doniesienia gazety. Jak przekazało przedsiębiorstwo, znaleziono 53 sklepy, które łamały ich własne zasady. Sandvik i Seco Tools twierdzą, że miały problemy ze swoimi rosyjskimi dystrybutorami i w 2018 roku zaostrzyły procedury. SKF podaje natomiast, że nie zawarło żadnych bezpośrednich umów z wymienionymi firmami, jednak po doniesieniach "Expressen" przyglądają się sprzedaży. 

Christiane Amanpour, Dmitrij PieskowRzecznik Kremla pytany, co Putin "osiągnął w Ukrainie": Jeszcze nic

***

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina.

Najnowsze informacje z Ukrainy po ukraińsku w naszym serwisie ukrayina.pl

Więcej o:
Weź udział w dyskusji:
Rosja i broń jądrowa. "Expressen": Kilku producentów próbuje kupić więcej szwedzkiego sprzętu
Aby skomentować ten i inne artykuły zapraszamy na forum.gazeta.pl