Bombardowanie w Mikołajowie. "Uściskałam ją, minęły dwie minuty, a ona zginęła". Nie żyje 12 osób

We wtorek Rosjanie zbombardowali budynek urzędu w Mikołajowie. W wyniku ataku zginęło 12 osób, a 33 zostały ranne. "W budynku zatrudniano ludność cywilną, w tym osoby zaangażowane w utrzymanie regionu, sprawy humanitarne. Czyli nie było tam wojska" - przekazał burmistrz Mikołajowa Siergiej Senkiewicz.

29 marca koło godziny 8.45 został ostrzelany dziewięciopiętrowy budynek Mikołajewskiej Obwodowej Administracji Państwowej. Służby odnalazły ciała 12 osób na miejscu zdarzenia, a 33 zostały ranne w wyniku ataku. Ratownikom udało się wyciągnąć z gruzów 18 osób. Prace poszukiwawczo-ratownicze nadal trwają - przekazała jednostka SES.

Zobacz wideo Mikołajów. Rosyjski atak na budynek administracji miejskiej

Budynek w Mikołajowie został zbombardowany - dziura po uderzeniu sięgała od pierwszego do ostatniego piętra

Jak informuje Radio Svoboda, wybuch spowodował uszkodzenie kilku budynków znajdujących się w pobliżu wieżowca. Na zdjęciach dokumentujących zniszczenia widać ogromną dziurę, która powstała w wyniku ostrzelania budynku między najwyższym a pierwszy piętrem. Służby opublikowały w mediach społecznościowych również zdjęcia rannych wynoszonych przez strażaków w prześcieradłach oraz na noszach. 

Ocalała z bombardowania kobieta: To koszmar. Dziewczyna zginęła na moim piętrze

W budynku w chwili ataku przebywali cywile, którzy byli zatrudnieni w urzędzie. "Muszę powiedzieć, że w budynku zatrudniano ludność cywilną, w tym osoby zaangażowane w utrzymanie regionu, sprawy humanitarne… Czyli nie było tam wojska" - powiedział cytowany przez ukraińską agencję Unian.ua burmistrz miasta Siergiej Senkiewicz. I dodał "w związku z tym mogę stwierdzić, że Rosjanie faktycznie zdecydowali się na wyburzenie budynku administracji regionalnej, biorąc pod uwagę, że możliwe, że był tam szef regionalnej administracji państwowej Witalij Kim.

Zniszczyli połowę budynku, uderzyli w moje biuro

- powiedział cytowany przez "The Guardian" szefem Mikołajowskiej Obwodowej Administracji Państwowej Witalij Kim.

Rosyjskie siły (zdjęcie ilustracyjne) Zdjęcie satelitarne dostarczone przez Maxar Technologies pokazujące rozmieszczenie rosyjskich sił lądowych w konwoju na północny wschód od Iwankowa w Ukrainie, niedziela, 27 lutego 2022 r.Ukraiński Sztab Generalny: Rosjanie wycofują część wojsk z dwóch obwodów

Przeczytaj więcej informacji z Ukrainy na stronie głównej Gazeta.pl.  

Jak podaje Agencja Reutera, na gruzach budynku było widać plamy krwi, a wewnątrz znajdowały się porozrzucane meble oraz rozbite szkło. "To koszmar. Dziewczyna zginęła na moim piętrze. (...) Uściskałam ją, minęły dwie minuty, a ona zginęła - powiedziała cytowana przez agencję kobieta, której ratownicy pomogli wydostać się z budynku.

21.03.2022, Irpień na zdjęciu satelitarnym.Wojna w Ukrainie. W Irpieniu zniszczono 50 proc. zabudowań

******

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina

Więcej o: