Wojna w Ukrainie. W Irpieniu zniszczono 50 proc. zabudowań

Połowa zabudowań w podkijowskim Irpieniu została zniszczona - poinformował mer miasta. Irpień został w poniedziałek wyzwolony przez siły ukraińskie, jednak przebywanie w mieście nadal jest niebezpieczne.

Trwa 34. dzień inwazji Rosji na Ukrainę przez blisko cały ten czas w ponad 60-tysięczny Irpieniu prowadzone były działania wojenne. Rosyjskie oddziały okupowały miasto, jednak ukraińskim siłom udało się wyprzeć okupanta.

Zobacz wideo Mikołajów. Rosyjski atak na budynek administracji miejskiej

Mer Irpienia: Na razie w mieście jest niebezpiecznie. Obecnie powrót jest niemożliwy

Mimo przejęcia miasta przez Ukraińców w Irpieniu nadal jest niebezpiecznie - podkreśla mer Irpienia Ołeksandr Markuszyn. Jak zaznacza, wciąż odbywają się tam rosyjskie ostrzały, także za pomocą wyrzutni rakiet Grad i obecnie nie można wracać do miasta.

"Chciałbym prosić wszystkich, aby nie wracali. Na razie w mieście jest niebezpiecznie. Obecnie powrót jest niemożliwy" - powiedział cytowany przez portal Novyny.live Markuszyn.

W Irpieniu zostało około 4 tysięcy mieszkańców. Większość ewakuowała się w dramatycznych okolicznościach, głównie do Kijowa. Rosjanie dokonali w Irpieniu ogromnych zniszczeń. "Około 50 procent budynków jest zniszczonych. Zniszczona jest ważna infrastruktura miasta" - zaznaczył mer Ołeksandr Markuszyn.

Wojna w Ukrainie - zdjęcie ilustracyjne "Żołnierze tu dziczeją. Zgwałcili kobietę i 16-letnią dziewczynkę"

Ukraińcy wyparli Rosjan z Irpienia

Sztab Generalny podał, że obrona Ukrainy skutecznie powstrzymuje okupanta na wszystkich kierunkach operacyjnych, a niektóre ukraińskie oddziały kontratakują. Mer Irpienia poinformował, że Ukraińcy wyparli Rosjan z miasta, a według informacji Amerykanów obrońcy przejęli kontrolę także nad miastem Trościaniec w rejonie sumskim.

Przeczytaj więcej informacji z Ukrainy na stronie głównej Gazeta.pl. 

Ukraińscy żołnierze - według informacji Sztabu Generalnego - zniszczyli w poniedziałek 12 rosyjskich czołgów i 10 bojowych wozów piechoty. Ukraińska obrona przeciwlotnicza zestrzeliła osiem samolotów, trzy śmigłowce i cztery bezzałogowe statki powietrzne.

Rosjanie cały czas bombardują ukraińskie miasta, ostrzeliwując osiedla mieszkalne. Jak wskazuje ukraińskie dowództwo, w ostatnim czasie skoncentrowali ataki na magazynach paliwa. Strona rosyjska informowała, że Rosjanie zaatakowali wczoraj 41 ukraińskich obiektów wojskowych. Mieli zniszczyć między innymi składy amunicji w regionie Żytomierza. Wojska agresora okupują też osiedla w regionach Kijowa, Zaporoża, Czernihowa, Chersonia i Charkowa.

Oleksandr Mazur, Jarosław Kaczyński Ukraiński żołnierz do Kaczyńskiego: Panie Jareczku, rozwiązałem problem

*******

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina. 

Więcej o: