Mer Irpienia ogłasza odzyskanie kontroli nad miastem. "Mamy dziś dobrą wiadomość"

Mer Irpienia pod Kijowem, Ołeksandr Markuszyn, przekazał w poniedziałek w nagraniu opublikowanym na Telegramie, że siły ukraińskie odzyskały pełną kontrolę nad miastem. Irpień znajduje się ok. 30 km od stolicy Ukrainy.

- Mamy dziś dobrą wiadomość: Irpień został wyzwolony - ogłosił mer miasta Ołeksandr Marukszyn w nagraniu opublikowanym na Telegramie. Markuszyn podkreślił jednocześnie, że Ukraińcy zdają sobie sprawę z tego, że dojdzie do większej liczby ataków na miasto.

- Będziemy odważnie go bronić - zapewnił.

Więcej treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl >>>

W poniedziałek Ośrodek Studiów Wschodnich w swojej analizie informował, że "w okolicach Kijowa kontynuowane są wymiana ognia oraz rosyjski ostrzał i bombardowania" a "areną bezpośrednich walk pozostaje Irpień, oraz miejscowości wokół autostrady M06 na pograniczu obwodów kijowskiego i żytomierskiego".

Zobacz wideo Czy Orban nie jest już lojalnym sojusznikiem NATO? Fogiel: Nic na to nie wskazuje

Ukraina. Trwa rosyjska inwazja

Trwa 33. doba wojny prowadzonej przez Rosję na terytorium Ukrainy. Ukraiński Sztab Generalny przekazał w poniedziałek, że Rosja przygotowuje się do ofensywy. Jak czytamy w komunikacie, obserwowane jest przegrupowanie Rosjan.

Sztab generalny dodał, że głównym celem Rosji jest zajęcie ukraińskich terytoriów do granic administracyjnych obwodów donieckiego i ługańskiego. Trwają działania wojenne w okolicach miast i w miastach Popasna, Rubiżne, Wuhłedar. Kontynuowane są próby zdobycia przez Rosjan Mariupola.

Rosjanie próbowali też atakować w kierunku podkijowskiej miejscowości Browary, ale ukraińska armia odparła ataki wroga. Rosyjskie wojsko kontynuuje ostrzały rakietowe i bombowe ukraińskich celów wojskowych i cywilnych. Jak napisano, Rosjanie przygotowują do przerzucenia na Ukrainę żołnierzy z rosyjskiego dalekiego wschodu.

**

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina >>>

Więcej o: