Ukraina podlicza straty wojenne. 10 mln m kw. powierzchni mieszkalnej, 8 tys. km dróg, 500 mld dol.

Rosyjska agresja oznacza dla Ukrainy spore straty finansowe. Ukraińskie służby wyliczając wielkość szkód, pod uwagę biorą zarówno zniszczone nieruchomości, drogi, jak i zburzone fabryki. Jak wielkie są szkody wyrządzone przez rosyjską agresję?

Straty wojenne Ukrainy wynoszą ponad 500 miliardów dolarów - szacuje minister gospodarki tego kraju, Julia Swyrydenko. Na te straty składają się zniszczenia infrastruktury i koszty utraconego wzrostu gospodarczego.

Jak napisała minister w mediach społecznościowych, w walkach z Rosją uszkodzonych zostało 8 tysięcy kilometrów dróg i 10 milionów metrów kwadratowych powierzchni mieszkalnej. Łączne straty wyliczyła na 569 miliardów dolarów.

Minister dodała, że straty rosną z każdym dniem i zapowiedziała, że Kijów będzie domagał się od Moskwy reparacji. "Zło na pewno zostanie ukarane, a Rosja poczuje wagę własnych przestępczych działań w Ukrainie" - napisała Julia Swyrydenko.

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina

Zobacz wideo Fogiel: Zawsze mówiliśmy, że każdy w rządzie PiS powinien ciężko pracować i nikt nie powinien być pewny swojego stanowiska

Ukraina podlicza straty. Nie tylko nieruchomości i drogi, ale i przemysł

To drugie wyliczenie ukraińskich władz opublikowane po wybuchu wojny. 11 marca Ukraina straty ukraińskiej gospodarki w związku z rosyjską agresją szacowano na 119 miliardów dolarów. Taką wartość podał w kanale pierwszym ukraińskiej telewizji wiceminister gospodarki Denys Kudin. Jak powiedział, z każdym dniem wojny straty się zwiększają.

Denys Kudin dodał, że na terenach działań wojennych nie działa 75 procent przedsiębiorstw, a w całej Ukrainie - nie funkcjonuje większość przemysłu metalurgicznego. "To znaczy, że będziemy mieli niższy eksport metali, które stanowią znaczący udział całego ukraińskiego eksportu. Sprzedaż towarów za granicę jest też utrudniona przez oblężenie ukraińskich portów" - powiedział wiceminister Kudin.

Najnowsze informacje z Ukrainy po ukraińsku w naszym serwisie ukrayina.pl

Białoruski Batalion Ochotniczy będzie walczył w obronie UkrainyWojna w Ukrainie. Białoruski batalion będzie walczyć w Ukrainie

Rosja zapłaci za wojnę?

Eksperci szacują też straty rosyjskie, szczególnie te poniesione przez obciążone sankcjami gospodarkę. Benjamin Hilgenstock i Elina Ribakova, ekonomiści Instytutu Finansów Międzynarodowych, cytowani przez "Rz", twierdzą, że PKB Rosji może spaść w tym roku o 15 proc. W 2023 r. o 3 proc. "To cofnęłoby go na poziom sprzed 15 lat" - wyliczają. 

Olbrzymie są też straty związane z uzbrojeniem. Według szacunkowych ocen Sztabu Generalnego Ukrainy, cytowanego przez Ośrodek Studiów Wschodnich, od 24 lutego straty rosyjskie wyniosły ok. 16,4 tys. żołnierzy, 575 czołgów, 1640 wozów opancerzonych, 293 systemy artyleryjskie, 73 cysterny paliwowe, 91 wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych, 51 systemów obrony powietrznej, 117 samolotów, 127 śmigłowców, 56 bezpilotowców i 1131 pojazdów kołowych.

Wojna w Ukrainie. Członek obrony terytorialnej ociera twarz na podwórku domu, który został zniszczony przez rosyjskie nalotyWojna w Ukrainie. "Wykorzystują kobiety i dzieci jako ludzkie tarcze"

Więcej o: