Nie żyje już siedmiu rosyjskich generałów. Skąd takie straty? Ekspert: Szokująca odwaga i spryt Ukraińców

Ukraiński resort obrony poinformował piątek o śmierci kolejnego rosyjskiego generała. Tym samym od początku inwazji Rosji na Ukrainę zginęło już siedmiu tych wysokich rangą wojskowych. Eksperci wyjaśniają, że duże straty osobowe Rosjan to efekt skuteczności działań ukraińskiej armii, której żołnierze mają wysokiego morale i w walce wykorzystują sprytne metody.

"Jakow Rezantsev jest drugim rosyjskim generałem porucznikiem, który zginął w wojnie z Ukrainą" - przekazało ukraińskie ministerstwo obrony. Doniesienia o śmierci wojskowego nie została dotychczas potwierdzona przez stronę rosyjską.

Zginęło już siedmiu rosyjskich generałów 

Jak informuje serwis Abc.net.au, Rezantsev zginął w pobliżu Chersonia. Dowódca 49. połączonej armii rosyjskiej służył wcześniej  w Syrii i Abchazji. Jest to siódmy rosyjski generał, który zginał podczas inwazji w Ukrainie. Wcześniej zlikwidowany został generał major Andriej Suchowiecki, jego śmierć została potwierdzona przez Rosjan - dodaje portal. 

Zobacz wideo Ukrainka ma wiadomość dla swojej chrzestnej w Moskwie: Naprawdę sami palimy swoje domy?!

Z szacunków NATO wynika, że od początku agresji Rosji na Ukrainie zginęło od siedmiu do 15 tysięcy żołnierzy okupanta - podaje "Time". I podkreśla, że Ukraina nie przekazuje wielu informacji w sprawie własnych strat wojskowych, jednak przypomina, że dwa tygodnie temu prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski mówił, że zginęło około 1300 ukraińskich żołnierzy. 

Barykady rozłożone przez obrońców OdessyUkraina. Wywiad: Putin będzie chciał zrealizować "scenariusz koreański"

Wojna w Ukrainie. Dlaczego Ukraina odnosi sukcesy? 

Brytyjska BBC przeprowadziła analizę wyjaśniającą, co wpływa na militarne sukcesy ukraińskich żołnierzy. Stacja wskazuje, że jest to efekt wysokiego morale w armii. Nie tylko zawodowych żołnierzy, ale też żołnierzy WOT-u oraz zwykłych cywili, którzy walczą w obronie kraju. "W ten sposób bronią swojej ojczyzny i swoich rodzin. Ich odwaga jest zarówno szokująca, jak i wspaniała" - ocenił w rozmowie z BBC Tom Foulkes, były oficer armii brytyjskiej.

Drugim powodem sukcesów Ukraińców jest sprawne dowództwo oraz odzyskanie kontroli nad komunikacją przez Kijów mimo cyberataków Rosjan. Zdaniem ekspertów ważny jest też sposób walki z okupantem poprzez działania sił specjalnych i snajperów. Poza tym rosyjskie wojska koncentrują swoje siły, jednak są przez to znacznie wolniejsze w działaniu, w przeciwieństwie do strony ukraińskiej, która stosuje taktykę "uderz i uciekaj".

Władimir Putin i Siergiej SzojguNowe informacje ws. Siergieja Szojgu. Podał je azerbejdżański MON

Przeczytaj więcej informacji z Ukrainy na stronie głównej Gazeta.pl. 

Ukraińcy są znacznie sprytniejsi niż Rosjanie

- twierdzi profesor Michael Clarke, ekspert wojskowy w King's College London cytowany przez BBC.

Wyjaśnił, że Ukraińcy wykorzystują wszelkie dostępne im narzędzia wojskowe. Kolejnym elementem odpowiedzialnym za sukces Ukrainy jest zwycięstwo w wojnie informacyjnej, dzięki której Kijów otrzymuje wsparcie od Zachodu. Uznanie dla wojsk ukraińskich wyraził także rzecznik Pentagonu John Kirby, który stwierdził, że bronią się "bardzo mądrze, bardzo zwinnie, bardzo kreatywnie".

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina. 

Więcej o: