Warszawa. Prezydent USA Joe Biden spotkał się z ukraińskimi ministrami podczas wizyty w Polsce

Prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden podczas wizyty w Polsce spotkał się z najwyższymi ukraińskimi urzędnikami - podaje agencja Bloomberg. Ambasador Ukrainy w Polsce Andrij Deszczyca poinformował wcześniej, że do Warszawy dotarli minister obrony Ukrainy Ołeksij Reznikow oraz minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba.

W spotkaniu Joe Bidena z ukraińskimi ministrami weźmie udział także amerykański sekretarz stanu Antony Blinken i minister obrony Lloyd Austin - poinformował Biały Dom. Będzie to pierwsze spotkanie Bidena z Kulebą od inwazji Rosji na Ukrainę.

Zobacz wideo Andrzej Duda spotkał się z Joe Bidenem. "Nie mówimy uchodźcy, to są nasi goście"

Joe Biden spotka się w Warszawie z Dmytrem Kułebą oraz Ołeksijem Reznikowem

Podczas wizyty w Polsce Joe Biden nie tylko spotka się z Andrzejem Dudą i wygłosi przemówienie na Zamku Królewskim. Jak podaje agencja Bloomberg, na sobotę zostało również zaplanowane spotkanie Joe Bidena z ukraińskimi ministrami. Do Warszawy już dotarli minister spraw zagranicznych Dmytro Kułeba oraz minister obrony Ołeksij Reznikow. "Oczekujemy na spotkanie z Joe Bidenem" - powiedział w sobotę na antenie RMF FM ambasador Ukrainy w Polsce Andrij Deszczyca.

Kilka minut przed godziną 11 Dmytro Kułeba opublikował  na Twitterze zdjęcia ze spotkania z amerykańskimi politykami. "Ten specjalny format 2+2 pozwala nam na poszukiwanie praktycznych decyzji zarówno w sferze politycznej, jak i obronnej, aby wzmocnić zdolność Ukrainy do odparcia rosyjskiej agresji" - napisał ukraiński szef MSZ.  

Po spotkaniu minister obrony Ukrainy Ołeksij Reznikow poinformował w mediach społecznościowych, że delegacje rozmawiały o współpracy politycznej i obronnej. W rozmowach wziął udział Reznikow wraz z Dymytrem Kulebą oraz m.in. ambasador Ukrainy w Polsce Andrij Deszczyca.

W składzie amerykańskiej delegacji znaleźli się m.in. sekretarz stanu Antony Blinken i szef amerykańskiego resortu obrony Lloyd Austin. Do spotkania dołączył również prezydent USA Joe Biden.

Joe Biden w Rzeszowie, 25 marca 2022 r.Joe Biden w Polsce. Odwiedzi m.in. uchodźców na Stadionie Narodowym

Wizyta Joe Bidena w Polsce

Andrzej Duda spotka się w sobotę w południe z Joe Bidenem. Wizyta prezydenta Stanów Zjednoczonych w Polsce jest związana z wojną w Ukrainę i to też będzie tematem rozmów prezydentów. Amerykański przywódca w Polsce jest od piątku. Biden przyleciał do Warszawy z Rzeszowa, gdzie spotykał się ze stacjonującymi tam amerykańskimi żołnierzami. Z polskim prezydentem ma rozmawiać między innymi o bezpieczeństwie kraju w sytuacji toczącej się za wschodnią granicą wojny. Prezydent Andrzej Duda zapowiedział, że będzie chciał rozmawiać o możliwościach przysłania do Polski kolejnych amerykańskich żołnierzy. - To jest dzisiaj jeden z najważniejszych tematów, o których mówimy. Dla wszystkich jest jasne, że Rosja jest agresywna i że należy się spodziewać tego, że mogłaby na Ukrainie nie poprzestać - powiedział Andrzej Duda.

Przeczytaj więcej informacji z Ukrainy na stronie głównej Gazeta.pl. 

Ok. godziny 17.30 na Zamku Królewskim Joe Biden ma wygłosić przemówienie na temat wojny na Ukrainie oraz obrony wartości demokratycznych na świecie.

Makarów pod Kijowem. Rosyjski pułkownik przejechany czołgiem przez swojego żołnierza. Miał zrobić to celowoUkraina. Media: Rosyjski pułkownik przejechany czołgiem przez swojego żołnierza

 ******

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina

Najnowsze informacje z Ukrainy po ukraińsku w naszym serwisie ukrayina.pl.

Więcej o: