Lwów. Ukraiński pianista nie przerwał gry mimo wycia syren. Poruszające nagranie

Wybitny kompozytor Hans Zimmer pokazał na swoim koncercie w Londynie nagranie, na którym widać grającego ukraińskiego pianistę przed lwowskim dworcem. Młody mężczyzna, mimo wyjących syren alarmowych, nie przerwał gry. Nagranie wywołało poruszenie wśród internautów na całym świecie. "Gram dla ludzi, którzy stracili swoje domy i dotychczasowe życie. Gram, żeby zmniejszyć ich niepokój, odepchnąć ból i wspomnienia wojny siłą muzyki" - pisał ukraiński muzyk.

Nagranie wzruszającego koncertu ukraińskiego muzyka przed lwowskim dworcem udostępnił kilka dni temu na Instagramie fotoreporter związany z "National Geographic" John Stanmeyer. Nagranie zyskało ogromną popularność.

Zobacz wideo Koordynowana przez Polskę pomoc trafia do Ukrainy

Lwów. Nagranie ukraińskiego muzyka obiegło świat

Wideo, na którym ukraiński muzyk gra jedną z piosenek Hansa Zimmera - "Time", wzruszyło wiele osób na całym świecie. "Kiedy syreny zaczęły wyć, policja kazała wszystkim wejść do budynku dworca. Alex nie przerywał, grał coraz głośniej na przekór ostrzeżeniom przed możliwym atakiem z powietrza. Dołączyła do niego koleżanka z różowymi paznokciami" - relacjonował fotoreporter "National Geographic" John Stanmeyer.

"Mój wewnętrzny protest przeciw syrenom, bombom, morderstwom i wojnie" - napisał o swoim wystąpieniu ukraiński muzyk.

 

Do sytuacji z lwowskiego dworca nawiązał również sam Hans Zimmer, który pokazał występ ukraińskiego muzyka na swoim koncercie w Londynie w arenie O2, w którym uczestniczyło 15 tys. osób. Zwrócił się również bezpośrednio do młodego chłopaka.

- Cześć Alex. Tu Hans Zimmer. Jestem zadziwiony twoją interpretacją "Time" w czasie kryzysu i tym, co zrobiłeś z tą muzyką. To podnosi na duchu Ukraińców. Jesteśmy po waszej stronie. Dziś zagramy "Time" dla was. Już zawsze będziemy to robić. Zawsze będziemy z Wami - mówił w nagraniu Zimmer.

 

Ukraiński muzyk: Gram dla ludzi, którzy stracili swoje domy i dotychczasowe życie

"Jestem bardzo wdzięczny Hansowi Zimmerowi za wsparcie dla Ukraińców w czasie tej straszliwej wojny, którą Rosja rozpoczęła przeciwko naszemu narodowi" - pisał na Instagramie ukraiński pianista Alex. "Cieszę się, że mogłem przyczynić się do tego, by jak najwięcej osób poznało prawdę i protestowało przeciwko rosyjskiej agresji".

 

"Gram dla ludzi, którzy stracili swoje domy i dotychczasowe życie" - dodał. "Gram, żeby zmniejszyć ich niepokój, odepchnąć ból i wspomnienia wojny siłą muzyki. Gram, bo to najlepsze co umiem robić. Jestem przekonany, że w ten sposób wlewam w ich serca pokój i nadzieję - dodaje pianista. Mam nadzieję, że spotkamy się na tej stacji ponownie, już niedługo. Wtedy nie będę grał dla ludzi uciekających, ale po to, by spotkać się z nimi w kraju wolnym od wojny" - wyjaśnił.

Przeczytaj więcej podobnych informacji na stronie głównej Gazeta.pl.

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina

Więcej o: