Wojna w Ukrainie. Pentagon: Rosjanie nie kontrolują już w pełni Chersonia

Pentagon informuje, iż Rosja straciła "pełną kontrolę nad Chersoniem". Amerykanie twierdzą również, że rosyjska armia została wypchnięta z Kijowa, ale jednocześnie miało dojść do przerzucenia posiłków z Gruzji. Brak sukcesów w dużych miastach sprawił, że wysoko postawiony generał Siergiej Rudskoj przekazał informacje o priorytetach na wschodzie Ukrainy.

Do końca wojny w Ukrainie zapewne jeszcze długa droga, ale z frontu napływają dobre wiadomości. O ile sytuacja w niektórych miastach, takich jak Mariupol wciąż jest tragiczna, o tyle rosyjskie wojska nie czynią w ostatnich dniach wielkich postępów. Na dodatek Ukraińcy mogą pochwalić się przejętymi czołgami oraz wypchnięciem Rosjan z Kijowa. 

Zobacz wideo Koordynowana przez Polskę pomoc trafia do Ukrainy

Pentagon: Rosja straciła kontrolę nad Chersoniem. Słabnie też ofensywa rosyjskiej armii w Kijowie

Departament Obrony Stanów Zjednoczonych poinformował o problemach ofensywnych Rosji na południu, gdzie ukraińska kontrofensywa sprawiła, że zdaniem Pentagonu najeźdźcy mieli stracić całkowitą kontrolę nad Chersoniem. O miasto wciąż toczą się jednak zaciekłe walki. Siły Rosji nie poczyniły też żadnych postępów w izolacji Charkowa - przekazał jeden z urzędników resortu. 

Pentagon ustalił również, iż znacząco osłabła ofensywa wojsk rosyjskich w Kijowie. Stacja CNN powołując się na informacje od amerykańskich wojskowych, podaje, że rosyjskie siły utknęły wokół ukraińskiej stolicy i znajdują się teraz w pozycjach obronnych. Rosjanie musieli wstrzymać "wszelkie zainteresowanie ruchami naziemnymi" w kierunku stolicy, chociaż ataki z powietrza i ataki dalekiego zasięgu według wysokiego rangą urzędnika obrony USA, są kontynuowane. Amerykanie szacują, że siły ukraińskie nadal trzymają się na wschodzie miasta, gdzie dalej odepchnęły Rosjan. Dodano też, że istnieją przesłanki, iż siły ukraińskie odpychają również Rosjan wokół północnego miasta Czernihów.

Siergiej Rudskoj mówi, że armia skupi się na wschodniej Ukrainie. Rosjanie przenoszą posiłki z Gruzji

Generał Siergiej Rudskoj ogłosił, że w piątek zakończono "pierwszy etap" rosyjskiego planu wojskowego, a główny nacisk kładzie się teraz na wschodnią Ukrainę - podaje CNN. - Ogólnie rzecz biorąc, główne zadania pierwszego etapu operacji zostały zrealizowane – powiedział na piątkowej odprawie generał Rudskoj, pierwszy zastępca szefa Sztabu Generalnego Rosji. - Potencjał bojowy sił zbrojnych Ukrainy został znacznie zmniejszony, co pozwala nam, raz jeszcze podkreślam, skoncentrować główne wysiłki na osiągnięciu głównego celu - wyzwolenia Donbasu - dodał.

Przeczytaj więcej informacji z Ukrainy na stronie głównej Gazeta.pl.

Warto jednak zauważyć, że uwagi Rudskoja pojawiają się, gdy postępy Rosji zostały wyhamowane w głównych ukraińskich miastach, takich jak Kijów i Charków. Rosji nie udało się również osiągnąć  przewagi powietrznej nad Ukrainą i od początku inwazji armia poniosła duże straty kadrowe. Rudskoj powiedział na tej samej odprawie, że w Ukrainie zginęło 1351 żołnierzy, a 3825 zostało rannych. Przedstawiciele USA, NATO i Ukrainy szacują, że liczba ofiar w Rosji jest kilkukrotnie wyższa. Nie można jednak jednoznacznie stwierdzić, czy oświadczenie generała sugeruje faktycznie skupienie się Rosji na wschodniej części Ukrainy, czy jest to tylko jeden z elementów polityki wojennej.

CNN podaje również, że według wysokiego rangą urzędnika Stanów Zjednoczonych ds. obrony rosyjska armia przenosi wojska stacjonujące w Gruzji na Ukrainę jako posiłki. - Stany Zjednoczone widziały przemieszczanie się pewnej liczby żołnierzy z Gruzji - powiedział dziennikarzom przedstawiciel administracji USA. Dodał, że Pentagon nie jest w stanie podać liczby żołnierzy, których przerzuciła Moskwa. Przypomnijmy, że rosyjskie wojska stacjonują w Gruzji po tym, jak Rosja najechała ten kraj w 2008 roku.

****

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina

Najnowsze informacje z Ukrainy po ukraińsku w naszym serwisie ukrayina.pl.

Więcej o: