Ukraińska armia informuje o sukcesach pod Kijowem. Zginęło 300 rosyjskich żołnierzy

Ukraińskie wojsko odparło nocne ataki w okolicach Kijowa - poinformował w piątek Wadym Denysenko, doradca szefa MSW Ukrainy. Dodał, że w walkach zginęło co najmniej 300 Rosjan. Z kolei brytyjskie MON przekazało, iż Ukraińcom udało się odsunąć rosyjską armię na odległość 35 km od stolicy.
Zobacz wideo Jakie są oczekiwania w związku z wizytą Joe Bidena w Europie? Bosacki: Jak jeszcze szybciej dozbroić Ukrainę

Piątek 25 marca to 30. dzień wojny w Ukrainie. Brytyjski resort obrony w najnowszej aktualizacji wywiadowczej podsumował sytuację w Kijowie i okolicach. "Ukraińskie kontrataki i wycofanie się sił rosyjskich na nadmiernie rozbudowane linie zaopatrzenia pozwoliły Ukrainie na ponowne zajęcie miast i pozycji obronnych do 35 km na wschód od Kijowa. Siły ukraińskie prawdopodobnie będą kontynuowały próby odepchnięcia sił rosyjskich wzdłuż północno-zachodniej osi z Kijowa w kierunku lotniska w Hostomlu" - poinformował resort.

"Na południu Ukrainy siły rosyjskie nadal próbują ominąć Mikołajów, kierując się na zachód w stronę Odessy, ale ich postęp jest spowalniany przez problemy logistyczne i opór ukraiński" - dodał MON Wielkiej Brytanii.

Okolice Kijowa przetrwały kolejną ciężką noc. Ukraińskie MSW: Zginęło ponad 300 Rosjan

Doradca szefa ukraińskiego MSW, Wadym Denysenko, poinformował, że w okolicy Kijowa minionej nocy miały miejsce najcięższe walki - m.in. w Wasylkowie i Białej Cerkwii, na południe od stolicy Ukrainy, a także koło Baryszówki, położonej ok. 35 km na wschód od centrum Kijowa, oraz w Buczy, Hostomlu i Irpieniu.

- Udało nam się odeprzeć nocne ataki. Zniszczyliśmy 12 czołgów, kilka samolotów i ponad 10 pojazdów opancerzonych. Ostatniej doby zlikwidowaliśmy co najmniej 300 rosyjskich żołnierzy - powiedział Denysenko, cytowany przez agencję Ukrinform. Dodał, że ukraińskie wojsko rozpoczęło kontrofensywę w obwodzie kijowskim.

Nocą Rosjanie zbombardowali jednostkę wojskową niedaleko Dniepru na północ od Kijowa. Ostrzelali też magazyn ropy na obrzeżach stolicy, co doprowadziło do pożaru.

Zniszczony przez Ukraińców sprzęt rosyjskiej armiiRosyjskie wojsko nie ma siły. Konieczna mobilizacja

Ukraiński minister obrony odwiedził w czwartek żołnierzy na froncie pod Kijowem. "Wręczyłem nagrody naszym bohaterom, którzy bronią stolicy. Ściskając ich ręce i patrząc im w oczy, ponownie przekonałem się, że zwycięstwo będzie nasze" - napisał na Twitterze. Szef resortu dołączył do tweeta zdjęcie z żołnierzami.

Ukraińska marynarka potwierdza: w zdobytym przez Rosjan porcie Berdiańsk zniszczono rosyjski okręt desantowy 'Orsk'Ukraińcy zniszczyli w Berdiańsku rosyjski okręt desantowy

Więcej o: