Zwierzchnik Cerkwi Prawosławnej Ukrainy: Cyryl błogosławił wojnę. Tworzymy kraj wolny od moskiewskich kajdan

Metropolita Cerkwi Prawosławnej Epifaniusz powiedział, że rosyjskie bomby spadają na Ukrainę "z obłudnym błogosławieństwem" samego Cyryla. - Tworzymy Ukrainę wolną od moskiewskich kajdan. Kajdan ideologicznych, politycznych, religijnych - przekazał.

Więcej na temat wojny w Ukrainie znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Zwierzchnik Ukraińskiej Cerkwi Prawosławnej mówił o "obłudnym błogosławieństwie" i krytykował Patriarchę moskiewskiego. Jak przekazał, Cyryl otwarcie wspiera agresję Rosji na Ukrainę. Metropolita zarzuca duchownym rosyjskiej cerkwi prawosławnej wspieranie wojny. Przypomnijmy - po inwazji Rosji na Ukrainę Cyryl otwarcie przychylił się do narracji Kremla. Siał na kazaniach propagandę i mówił, że wszystkiemu winne są przewinienia Zachodu i "parady gejów". I dodał, że - on oraz rosyjska autorytarna władza - "podjęli walkę, która nie ma znaczenia fizycznego, lecz metafizyczne".  

Zobacz wideo Komorowski o misji pokojowej: Prężenie cudzych, amerykańskich muskułów przez wicepremiera polskiego rządu

Biskup Epifaniusz zarzuca Cyrylowi "obłudne błogosławieństwo" i zgodę na zbrodnie wojenne

- Rosyjscy żołnierze zrzucają na was rakiety i bomby przy obłudnym błogosławieństwie Patriarchy Moskwy i całej Rusi Cyryla. Ich odpowiedzią są ostrzelane, spalone, zniszczone świątynie. Odpowiedzią jest też milczenie Cyryla wobec zbrodni rosyjskiej armii w Mariupolu, Charkowie, Czernihowie, a także dziesiątkach innych miast i wsi Ukrainy - oświadczył w czwartek wieczorem biskup Epifaniusz. Treść przemówienia opublikował na swojej oficjalnej stronie.

Duchowny mówił, że opór Ukraińców, to kontynuacja wydarzeń sprzed 100 lat.

- Tworzymy Ukrainę wolną od moskiewskich kajdan. Kajdan ideologicznych, politycznych, religijnych - wyliczał. - W tym miesiącu otwartej agresji, a także przez wszystkie poprzednie osiem lat niewypowiedzianej wojny Rosji z Ukrainą, nasz Kościół nieustannie podkreślał, że prawda jest po stronie naszego narodu i naszego państwa - podkreślił biskup Epifaniusz.

- Moralnie Ukraińcy już wygrali. A dzięki niezłomnemu duchowi i wsparciu wolnego świata wypędzimy wroga z naszej ziemi - zapowiadał.

Wojna podzieliła prawosławnych patriarchów.

Zwierzchnik duchowy Ukraińskiej Cerkwi Prawosławnej Patriarchatu Moskiewskiego, metropolita Onufry, potępił rosyjską inwazję na Ukrainę - tak jak biskup Epifaniusz. Z kolei tak o Cyrylu mówił w rozmowie z Gazeta.pl Michał Klinger, teolog prawosławny i dyplomata:

Cyryl obecnie jest jak agent wpływu. Od zawsze chciał robić karierę, jeździć po świecie, być przyjmowanym, cieszyć się prestiżem i odgrywać jakąś rolę. Chciałby, ale szczególnie ostatnie dni pokazały, że jest tylko atrapą lidera.

Czytaj więcej: Michał Klinger: Wojny chce Putin i duża część Rosjan. Cyryl prymitywnie też wojnę popiera

Według danych Operation World ponad połowa ludności Ukrainy deklaruje wyznanie prawosławne. To jednak nieco bardziej skomplikowane. W 2018 roku utworzona została Cerkiew Prawosławna Ukrainy - powstała z połączenia Ukraińskiej Cerkwi Prawosławnej Patriarchatu Kijowskiego i Ukraińskiej Autokefalicznej Cerkwi Prawosławnej. W 2019 podpisano tomos, który nadał tej nowej strukturze wyznaniowej status niezależności wobec innych wspólnot wyznaniowych. 

Za wiernych właśnie tej cerkwi uznaje się ponad 38 procent mieszkańców Ukrainy.

Ukraińska Cerkiew Prawosławna Patriarchatu Moskiewskiego to odrębna struktura - jej wierni to nieco ponad 20 procent mieszkańców Ukrainy.

***

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina.

Najnowsze informacje z Ukrainy po ukraińsku w naszym serwisie ukrayina.pl.

Więcej o: