Ukraina przejęła już 117 rosyjskich czołgów. Do tego wyniku nie wliczają się "zdobycze" rolników

Od początku wojny w Ukrainie siły zbrojne tego kraju straciły 74 czołgi - tak szacuje "Forbes". W tym czasie jednak Ukraińcom udało się przejąć ponad 100 czołgów wroga. Do tego wyniku nie wliczają się pojazdy odebrane Rosjanom przez cywilów - na przykład rolników.

Analitycy, na których powołuje się "Forbes", twierdzą, że Ukraina może mieć obecnie więcej czołgów, niż na początku inwazji Rosji na ten kraj. A to wszystko bez wydawania pieniędzy na budowę nowego sprzętu lub wyciągania starszych pojazdów z magazynów wojskowych.

Zobacz wideo Transporter skradziony za pomocą ciągnika, czołg zatrzymany przez grupę cywilów. Nie tylko ukraińska armia walczy z Rosjanami

Ukraina zdobywa rosyjskie czołgi. Ma ich już więcej niż przed wojną

"Zdaniem analityków wywiadu, którzy analizują zdjęcia i filmy w mediach społecznościowych, Ukraina zdobyła co najmniej 117 rosyjskich czołgów. W tym czasie sama straciła co najmniej 74 czołgi" - czytamy na stronie internetowej magazynu. Tym samym, mimo poniesionych strat, Kijów zwiększył swój stan posiadania tego typu pojazdów.

"W międzyczasie Rosjanie zdobyli co najmniej 37 ukraińskich czołgów. Liczba ta wydaje się zdecydowanie niewystarczająca, by można było mówić o rekompensowaniu strat, bowiem od 24 marca Rosjanie stracili w wojnie w Ukrainie łącznie 274 czołgi" - czytamy dalej.

Przeczytaj więcej informacji z Ukrainy na stronie głównej Gazeta.pl.

Teatr Dramatyczny w Mariupolu przed atakiem - napis 'dzieci'Mariupol. Rada Miejska: Około 300 osób zginęło w schronie teatru

Z ustaleń analityków wynika, że taka różnica świadczy o braku przygotowania Rosji do prowadzenia wojny przeciwko tak zaciekłemu wrogowi. Rosja musi bowiem przerzucać swoje wojsko na odległość setek kilometrów, często ryzykując tym, że załogi nie będą miały amunicji i paliwa wystarczająco długo, by prowadzić atak. Armia ukraińska korzysta natomiast z każdej okazji, gdy pozbawiony paliwa czołg zostaje opuszczony przez rosyjską armię. 

117 czołgów zdobytych przez Ukrainę to tylko te pojazdy, które analitycy mogą "potwierdzić wizualnie". Rzeczywista suma prawie na pewno jest więc wyższa, nie wlicza się w nią bowiem czołgów, które zostały przywłaszczone przez ukraińskich rolników.  

Wojna w Ukrainie. Rolnicy holują traktorami rosyjski sprzęt warty nawet 25 mln dolarówUkraina. Rolnicy holują rosyjski sprzęt. "TOP-10 najsilniejszych armii świata"

Więcej o: