Ukraiński sztab o "częściowym sukcesie wroga". Chodzi o korytarz między Krymem a obwodem rostowskim

Sztan Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy podał w opublikowanym komunikacie, że Rosjanom udało się "częściowo utrzymać" korytarz między okupowanym Krymem a obwodem rostowskim. Wrogie wojska usiłowały odbudować swoje pozycje w okolicach Kijowa i Makarowa.

"Zadania okupantów, aby dotrzeć do granic administracyjnych obwodów ługańskiego i donieckiego, okrążyć Kijów i kontrolować lewobrzeżną część Ukrainy nie zostały zrealizowane" - podaje w opublikowanym w nocy komunikacie Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy. 

Zobacz wideo Mariupol po miesiącu wojny

"Wrogowi udało się częściowo osiągnąć powodzenie w donieckim regionie operacyjnym" - przekazano jednocześnie, informując, że Rosjanom udaje się "częściowo utrzymywać" korytarz lądowy między obwodem rostowskim a Autonomiczną Republiką Krymu. "Nieprzyjaciel kontynuuje uzupełnianie strat poprzez szkolenie i przemieszczanie jednostek rezerwowych Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej" - podaje sztab. 

Zniszczony rosyjski pojazdUkraińska rzeczniczka praw człowieka: Rosja nie zabiera zwłok swoich żołnierzy

Ukraińcy podają, że Rosjanie nie prowadzą działań na kierunku wołyńskim. "Nieprzyjaciel (...) próbował odbudować pozycje swoich sił w okolicach Kijowa i Makarowa" - czytamy. Sztab podaje, że próby zablokowania Czernihowa pozostają nieudane. Rosjanie, według Ukraińców, będą próbowali wznowić działania ofensywne w kierunku Browarów i Boryspola. 

Więcej wiadomości o wojnie w Ukrainie na stronie głównej Gazeta.pl.

Ostrzał jednostki wojskowej pod Dnieprem

Z kolei w czwartek w nocy Dowództwo Powietrzne "Wschód" Sił Zbrojnych Ukrainy informowało o ataku rakietowym na jednostkę wojskową pod miastem Dniepr. Budynki jednostki zostały zniszczone. Portal Pravda podaje, że w wyniku ostrzału w dwóch miejscach wybuchł pożary. Liczba ewentualnych ofiar jest ustalana przez ukraińskie służby ratownicze.

Rosjanie już 30 dzień prowadzą pełnowymiarową agresję wojskową na Ukrainie. Wobec zdecydowanego i skutecznego oporu ukraińskiej armii dokonują bombardowań i ostrzałów rakietowych zamieszkałych dzielnic ukraińskich miast i wsi. Według danych ONZ - od początku wojny zginęło ponad 1000 cywilów. Jednak faktyczna liczba ofiar może być dużo wyższa.

Reportaż Gazeta.pl na granicy - odc. 5. 'Ostatnie dni w Ukrainie'Gazeta.pl na granicy. Odcinek 5: "Ostatnie dni w Ukrainie"

Więcej o: