Zełenski do Orbana na szczycie: Wiesz Viktor, co się dzieje w Mariupolu? A ty wahasz się z sankcjami?

Wołodymyr Zełenski podczas przemówienia na szczycie Rady Europejskiej ostro zwrócił się do premiera Węgier. Prezydent Ukrainy wytknął Viktorowi Orbanowi jego mało przychylne podejście do nakładania na Rosję sankcji.

Wołodymyr Zełenski na początku swojego wystąpienia podziękował Unii Europejskiej za wsparcie. Wymienił tutaj zwłaszcza Polskę, Łotwę czy Estonię. Więcej uwagi prezydent Ukrainy poświęcił Węgrom i Viktorowi Orbanowi. 

Zobacz wideo Czy w najbliższym czasie może dojść do spotkania Zełenski-Putin? Banachewycz: Moim zdaniem, nie

Wojna w Ukrainie. Wołodymyr Zełenski zwrócił się do Viktora Orbana

- Viktor, czy wiesz co dzieje się teraz w Mariupolu? Masowe zabójstwa mogą wydarzyć się także we współczesnym świecie, bo co robią dziś Rosjanie? - powiedział na początku Wołodymyr Zełenski. Mariupol to miasto na południu Ukrainy, które zostało oblężone przez wojska rosyjskie. W mieście brakuje leków, żywności, wody, prądu i ogrzewania. Rosjanie ciągle ostrzeliwują konwoje humanitarne z pomocą oraz niemal całkowicie uniemożliwiają cywilom wydostanie się z miasta. Z ostatnich wiadomości wynika, że coraz więcej osób w Mariupolu umiera z głodu. 

Przeczytaj więcej informacji z Ukrainy na stronie głównej Gazeta.pl.

Zniszczenia w oblężonym, ostrzeliwanym i bombardowanym przez Rosjan Mariupolu. 10 marca 2022 r.Mariupol umiera z głodu. Władze miasta błagają o pomoc [PODSUMOWANIE]

- A ty się wahasz, czy być za sankcjami, czy nie być za nimi? Czy przepuszczać broń dla Ukrainy, czy może nie? Czy handlować z Rosją, czy nie handlować? Nie ma czasu na wahanie. To czas decyzji. Wierzymy w twój naród. Wierzymy, że w decydującej chwili będziecie z nami - dodał Wołodymyr Zełenski, zwracając się do premiera Węgier.

Dzień przed atakiem Rosji na Ukrainę Węgry ogłosiły, że nie wyślą broni Ukrainie. - Węgry muszą się trzymać z daleka od rosyjsko-ukraińskiego konfliktu i nie wyślą na Ukrainę ani żołnierzy, ani broni - oświadczył wówczas Viktor Orban.  

Głupie bomby - zdjęcie ilustracyjne. Samolot General Dynamics F-111, zrzucający ładunek bomb Mark 82Pentagon: Rosja użyje "głupich bomb", które spadają w niekontrolowany sposób

************

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina. 

Najnowsze informacje z Ukrainy po ukraińsku w naszym serwisie ukrayina.pl.

Więcej o: