Szczyt UE. Europa uszczelnia sankcje wobec Rosji. Nowych nie ma, ale "czarna lista" może się poszerzyć

Przywódcy Unii Europejskiej są zgodni co do konieczności uszczelnienia obowiązujących sankcji gospodarczych. Na razie nie ma jednak jednomyślności co do wprowadzenia kolejnych restrykcji. Europa wciąż będzie korzystać z rosyjskich paliw.

Więcej wiadomości o wojnie w Ukrainie znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Przywódcy Unii Europejskiej zapowiadają uszczelnienie sankcji wobec Rosji. Na razie nie będą jednak wprowadzać nowych restrykcji. Planowany jest też specjalny fundusz na odbudowę Ukrainy. To pierwsze wnioski z europejskiego szczytu, który trwa w Brukseli.

Zobacz wideo Mariupol. Bitwa pancerna na ulicach miasta

Szczyt Unii Europejskiej w Brukseli. Bez nowych sankcji

Nie zapadły jednoznaczne decyzje na temat wprowadzenia kolejnych sankcji - uznano, że najpierw należy sprawdzić, jak sprawdzą się te, które już nałożono na Rosję. Głównym celem jest teraz usunięcie luk we wprowadzonych już wcześniej restrykcjach.

Polska wraz z krajami bałtyckimi ponownie apelowała o sankcje w sektorze energetycznym i zablokowanie importu gazu, ropy i węgla, ale nie było jednomyślnej zgody. Na czele państw przeciwnych temu rozwiązaniu stoją Niemcy, ale takim restrykcjom wobec Rosji sprzeciwia się także Belgia. Jej premier Alexander De Croo tłumaczył po zakończeniu pierwszego dnia szczytu, że te sankcje odbiłyby się negatywnie na gospodarce poszczególnych krajów europejskich.

Joe Biden po przylocie do BrukseliSzczyt NATO. Duda złoży propozycję w imieniu Polski. Ale odpowiedź już padła

Mimo braku zgody w tym temacie, we wnioskach ze szczytu napisano, że kraje UE są gotowe działać szybko, aby ograniczyć możliwości Rosji kontynuowania agresji.

UE uszczelnia sankcje na Rosję. Zablokowane majątki oligarchów

Jeden z unijnych dyplomatów powiedział brukselskiej korespondentce Polskiego Radia Beacie Płomeckiej, że Komisja Europejska ma wkrótce przedstawić propozycje uszczelnienia systemu sankcyjnego i choć nie będzie na razie nowych sankcji gospodarczych, to można się spodziewać wpisania na "czarną listę" kolejnych osób z zakazem wjazdu do Unii i zablokowanymi majątkami w Europie.

Ważnym tematem była też pomoc humanitarna i wsparcie dla państw przyjmujących uchodźców. Unijni liderzy zwrócili się do Komisji Europejskiej, z prośbą by przygotowała dodatkowe propozycje dotyczące pomocy i wdrożyła szybko wcześniejsze pomysły. Ważne, żeby tak by finansowe wsparcie zostało uruchomione tak szybko jak to możliwe.

Zniszczenia w oblężonym, ostrzeliwanym i bombardowanym przez Rosjan Mariupolu. 10 marca 2022 r.Mariupol umiera z głodu. Władze miasta błagają: Ocalcie nas od piekła

Przywódcy państw UE uznali również, że Rosja popełnia na Ukrainie zbrodnie wojenne i że musi zostać pociągnięta do odpowiedzialności. Rada Europejska wezwała do zorganizowania międzynarodowej konferencji donatorów, żeby zebrać pieniądze na Fundusz Solidarności na rzecz Ukrainy, z którego będzie sfinansowana powojenna odbudowa kraju.

***

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina.

Najnowsze informacje z Ukrainy po ukraińsku w naszym serwisie ukrayina.pl.

Więcej o: