Wojna w Ukrainie. Rosyjska propaganda narzuca żołnierzom zakończenie walk do symbolicznego 9 maja

Sztab Generalny ukraińskiej armii poinformował, że wśród rosyjskich żołnierzy prowadzone są działania propagandowe, które mają ich przekonać, iż wojna w Ukrainie musi być zakończona najpóźniej do 9 maja. Ta data ma dla Rosjan szczególne znaczenie, bowiem tego dnia w Rosji obchodzi się Dzień Zwycięstwa Związku Sowieckiego nad nazistowskimi Niemcami.

We czwartek 24 marca ukraiński sztab poinformował, że rosyjskie dowództwo przekazuje żołnierzom, iż wojna w Ukrainie powinna się zakończyć do 9 maja. Dla Rosjan Dzień Zwycięstwa jest jednym z najważniejszych dni w roku, a śmiało można powiedzieć, że i w całej historii tego kraju. "Zalecenia" mają być jednym z elementów rosyjskiej układanki propagandowej. 

Zobacz wideo Udany atak ukraińskich wojsk na rosyjską łódź desantową Raptor

Rosja nie zrezygnuje z działań wojennych. W Moskwie wierzą, że inwazję uda się zakończyć sukcesem do 9 maja

"Z dostępnych informacji wynika, że wśród personelu Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej trwa kampania propagandowa, której celem jest narzucenie idei zakończenia wojny do 9 maja 2022 roku" - brzmi komunikat ukraińskiego Sztabu Generalnego. Ukraińcy wojskowi zauważają, że pomimo znacznych strat i zdemoralizowanego personelu władze wojskowe i polityczne Rosji nadal nie odrzucają możliwości kontynuowania wojny z Ukrainą.

Przeczytaj więcej podobnych informacji na stronie głównej Gazeta.pl.

Wojska rosyjskie starają się przywrócić zdolności bojowe swoich wojsk powietrznodesantowych, łamiąc zasady wojny, oddziały okupacyjne niszczą infrastrukturę pokojowych miast i wsi. Ponadto z informacji ukraińskiego sztabu wynika też, że większość placówek medycznych znajdujących się po rosyjskiej stronie granicy z Ukrainą, w pobliżu granicy, jest zajmowana przez rannych żołnierzy armii rosyjskiej, co jest dowodem na duże problemy najeźdźcy. 

Joe Biden w BrukseliUSA kreślą scenariusze na wypadek ataku nuklearnego. Powołano Tiger Team

Rosjanom nie udaje się tworzyć prorosyjskich władz na zdobytych terenach

Sztab przekonuje również, że pomimo wysiłków FSB i Gwardii Narodowej (Rosgwardii) oraz operacji informacyjno-psychologicznych na zajętych terytoriach, nie udaje się kontrolować ludności i tworzyć prorosyjskich władz. Ponadto, w nieuznawanym Naddniestrzu mają być szerzone pogłoski o "wciągnięciu go do wojny".

Sztab informuje również, że w obwodzie ługańskim ludność jest przymusowo ewakuowana do obwodu woroneskiego w Rosji, a w Dokuczajewsku w obwodzie donieckim Rosjanie utworzyli "obóz filtracyjny" dla osób uciekających z Mariupola. W obwodzie czernihowskim rosyjscy żołnierze zabrali traktory rolnikom i używają ich do holowania swojego zniszczonego sprzętu. Z kolei w obwodzie charkowskim pod ogień ukraińskiej artylerii trafiły rosyjskie pododdziały pancerne i doznały "znacznych strat"

Wojna w Ukrainie (zdjęcie ilustracyjne)Rosja przerzuca część wojsk do Białorusi. Odbyła się też wymiana jeńców

****

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina.

Najnowsze informacje z Ukrainy po ukraińsku w naszym serwisie ukrayina.pl.

Więcej o: