Szojgu zniknął, Pieskow chciał to wytłumaczyć. "Ma się o co martwić"

W środę media zwróciły uwagę, że w przestrzeni publicznej od kilkunastu dni nie pojawia się Siergiej Szojgu, minister obrony Rosji. Sytuację skomentował rzecznik Kremla, Dmitrij Pieskow. Zaprzeczył doniesieniom, że Szojgu ma problemy ze zdrowiem i dodał, że minister ma po prostu inne rzeczy na głowie, niż obecność medialna.

Portal Meduza policzył, że od 11 marca przestał pojawiać się publicznie minister obrony Rosji Siergiej Szojgu. Rosyjskie media niezależne zwracają uwagę, że wcześniej szef resortu był aktywny i często można było go zobaczyć w telewizji. 

Siergiej Szojgu, choć nigdy nie był zawodowym żołnierzem, posiada stopień generała armii i przez ostatnią dekadę odpowiadał za rosyjskie Ministerstwo Obrony. Jest powszechnie uznawany za jednego z bliskich współpracowników Władimira Putina i osobę odpowiedzialną za część problemów rosyjskiej armii w Ukrainie

Zobacz wideo Czy jest ktoś, kto może wpłynąć na Putina? Andrzej Zaucha o frakcjach na Kremlu

Rzecznik Kremla wyjaśnia sytuację z Szojgu

Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow zdementował doniesienia, jakoby minister obrony miał problemy zdrowotne. Dziennikarzy odesłał w tej sprawie do Ministerstwa Obrony.

Więcej informacji ze świata na stronie głównej Gazeta.pl 

Wytłumaczył również, dlaczego Szojgu jest w ostatnim czasie niewidoczny w mediach. 

Minister obrony, jak pewnie rozumiecie, ma się o co martwić. Trwa specjalna operacja wojskowa (tak Rosjanie propagandowo nazywają swoją inwazję na Ukrainę i rozpoczęcie wojny - red.). Nie jest to oczywiście czas na aktywność medialną. To dość zrozumiałe

- mówił Pieskow ws. ministra Szojgu.

  • Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina.

"Od dawna jest postrzegany jako najbardziej prawdopodobny następca Putina, gdyby ten padł martwy" powiedział o Szojgu Siergiej Radchenko, profesor Johns Hopkins School of Advanced International Studies, w rozmowie z "Wall Street Journal". Jak podkreślają jednak eksperci w materiale WSJ, Szojgu nie był postrzegany jako konkurencja polityczna dla Putina, raczej jako wsparcie. Miał doskonałe wyczucie polityczne. W ostatnich dniach pojawiła się jednak wątpliwość, czy tym razem nie wsparł wizji Putina aż za bardzo, doprowadzając do zaangażowania się w wojnę, która niesie za sobą ogromne koszty dla Rosji.

Pieskow o udziale Abramowicza w negocjacjach

Dmitrij Pieskow w czwartek potwierdził też wcześniejsze doniesienia, że Roman Abramowicz brał udział we wcześniej fazie rozmów pokojowych między Rosją a Ukrainą. Dodał, jednak że obecnie za ten proces odpowiadają zespoły negocjacyjne obu stron. 

  • Najnowsze informacje z Ukrainy po ukraińsku w naszym serwisie ukrayina.pl 

Roman Abramowicz został objęty sankcjami przez zachodnie rządy, ponieważ był bliskim współpracownikiem Władimira Putina. W związku z tym musi sprzedać klub piłkarski Chelsea, którego jest właścicielem, a dwa z jego jachtów unikają cumowania w portach UE - w innym wypadku mogłyby zostać skonfiskowane. 

Więcej o: