Korea Północna wystrzeliła zakazaną rakietę ICBM. Po raz pierwszy od lat. "To nowy typ"

Korea Północna przeprowadziła pierwszy od 2017 r. test międzykontynentalnego pocisku balistycznego (ICBM). Wiceminister obrony Japonii Makoto Oniki ostrzegł, że mógł to być nowy typ rakiety o jeszcze większym zasięgu.

Północnokoreański pocisk został wystrzelony w czwartek, leciał przez około 70 minut, osiągnął wysokość ponad 6 tys. km i pokonał dystans ok. 1100 km. Rakieta wpadła do morza, 170 km na zachód od japońskiej prefektury Aomori - podaje Agencja Reutera.

Najnowsze informacje z Ukrainy po ukraińsku w naszym serwisie ukrayina.pl

16 marca 2022 r. Ludzie oglądają program informujący o pociskach wystrzelonych przez Koreę PółnocnąKorea Północna wystrzeliła rakietę. "Próba zakończona niepowodzeniem"

Korea Północna testowała nowy typ rakiety?

Ostatnia próba z udziałem pocisku ICBM miała miejsce w 2017 r. Korea Północna odpaliła wtedy rakietę Hwasong-15, która leciała przez 53 minuty, osiągnęła wysokość ok. 4475 km i pokonała dystans 950 km. A to oznacza, że podczas czwartkowej próby reżim mógł wystrzelić pocisk o jeszcze lepszych parametrach.

USA i Korea Południowa ostrzegały niedawno, że Korea Północna przygotowuje się do odpalenia swojej największej rakiety ICBM o nazwie Hwasong-17 - przypomina Agencja Reutera. Zdaniem amerykańskich urzędników, testy przeprowadzone 27 lutego i 5 marca mogły obejmować pocisk Hwasong-17, lecz reżim nie zademonstrował jego pełnej zdolności.

Dlatego Makoto Oniki, japoński wiceminister obrony ostrzegł, że Korea Północna mogła przetestować w czwartek nowy typ międzykontynentalnej rakiety balistycznej - informuje CNBC.

Więcej o Korei Północnej przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Kim Dzong UnKorea Północna wystrzeliła niezidentyfikowany pocisk. Dziewiąty raz w tym roku

Reżim prowadzi testy broni, zakazanej przez ONZ

Korea Północna przeprowadziła w 2022 r. co najmniej 11 testów rakietowych. Najnowsza próba była pierwszą od 2017 r., w której wystrzelono międzykontynentalny pocisk balistyczny i wykorzystano jego pełną zdolność.

Przypomnijmy, że północnokoreański reżim, po rozmowach z ówczesnym prezydentem USA Donaldem Trumpem w 2017 r., przyjął moratorium na testy rakiet balistycznych dalekiego zasięgu i próby jądrowe. Z kolei ONZ zabroniła Korei Północnej testowania tego typu pocisków i broni.

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina

Zobacz wideo Tajemnicze „zniknięcie" Kim Dzong Una budzi wiele pytań. Gdzie był dyktator Korei Północnej i czego jeszcze nie wiemy?
Więcej o: