Ukraina. Obrońcy Wyspy Węży mogą zostać wymienieni na rosyjskich marynarzy

Wicepremierka Ukrainy chce wymienić obrońców z Wyspy Węży na rosyjskich marynarzy, których udało się uratować w momencie, gdy tonęli w morzu. Z informacji przekazanych przez Wereszczuk wynika, że Rosja jest zainteresowana wymianą.

Rząd Ukrainy ma nadzieję, że w najbliższym czasie uda się uwolnić wojskowych z Wyspy Węży, którzy od początku wojny z Rosją przebywają w niewoli. Na początku informowano, że wszyscy mężczyźni zginęli. Kilka dni później okazało się jednak, że Ukraińcy żyją. 

Zobacz wideo Wyspa Wężowa tuż przed rosyjskim atakiem

Ukraina. Rząd chce wymienić żołnierzy z Wyspy Węży na 11 rosyjskich marynarzy

- Nawiasem mówiąc uratowaliśmy 11 rosyjskich marynarzy i jesteśmy gotowi ich oddać. Po co nam oni, niech lepiej oddadzą za nich naszych ludzi - powiedziała wicepremierka Ukrainy Iryna Wereszczuk, cytowana przez portal Suspilne. Jak dodała polityczka, Rosja już wyraziła chęć zabrania swoich marynarzy, którzy zostali uratowani przez Ukraińców po tym, jak zaczęli tonąć w morzu. 

Obrońcy Wyspy Węży stali się sławni już 24 lutego, w pierwszym dniu agresji Rosji na Ukrainę. Wówczas to rosyjska Flota Czarnomorska zaatakowała niewielką ukraińską wyspę, która leży na Morzu Czarnym. Wyspy Węży broniło zaledwie kilkunastu strażników granicznych. Nagranie wymiany zdań pomiędzy atakującym okrętem a ukraińskimi żołnierzami opublikowano w internecie. 

Przeczytaj więcej informacji z Ukrainy na stronie głównej Gazeta.pl.

Żołnierze z Wyspy Węży. "Rosyjski okręcie wojenny, pie***l się"

- Tu rosyjski okręt wojenny. Złóżcie broń i poddajcie się, aby uniknąć rozlewu krwi i niepotrzebnych ofiar. W przeciwnym razie zostaniecie zbombardowani - tak brzmiał komunikat, który był kilkukrotnie powtarzany przez załogę rosyjskiego okrętu. Odpowiedź ukraińskich żołnierzy była o wiele krótsza. - Rosyjski okręcie wojenny, pie***l się - stwierdzili zwięźle.  

Wyspa Węży ma 690 metrów długości i 560 szerokości. Niewielka wyspa ma znaczenie strategiczne, ponieważ leży na Morzu Czarnym, ok. 35 kilometrów od ujścia Dunaju. W latach 90. XX wieku była punktem sporu między Ukrainą a Rumunią

***********

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina. 

Najnowsze informacje z Ukrainy po ukraińsku w naszym serwisie ukrayina.pl. 

Więcej o: