Oksana Baulina nie żyje. Niezależna rosyjska dziennikarka zginęła w ostrzale Kijowa. "Porzuciła karierę w błyszczących magazynach"

Nie żyje niezależna, rosyjska dziennikarka Oksana Baulina związana z portalem śledczym The Insider. Kobieta zginęła w ostrzale Kijowa. "Porzuciła udaną karierę w błyszczących magazynach, aby zostać działaczką opozycji, działaczką na rzecz praw człowieka, a następnie pełnoetatową reporterką" - pisze redaktor śledczy serwisu Meduza.
Zobacz wideo Co najbardziej jest teraz potrzebne uchodźcom? Pytamy eksperta

Oksana Baulina dokumentowała zniszczenia spowodowane ostrzałem rosyjskich wojsk w kijowskiej dzielnicy Padół. Sergiy Tomilenko, szef ukraińskiego związku dziennikarzy, potwierdził śmierć w oświadczeniu opublikowanym w środę 23 marca na Facebooku, pisząc, że Baulina, kiedy została trafiona, relacjonowała skutki inwazji dla niezależnego portalu The Insider. Jak donosi, wraz z nią zginął jeszcze jeden cywil, a dwie towarzyszące im osoby zostały ranne i są hospitalizowane.

"The Insider składa kondolencje rodzinie i przyjaciołom Oksany" - czytamy w opublikowanym przez redakcję oświadczeniu. "Będziemy nadal relacjonować wojnę w Ukrainie, w tym takie rosyjskie zbrodnie wojenne, jak masowe ostrzał dzielnic mieszkalnych, w których giną cywile i dziennikarze".

Więcej informacji ze świata i kraju znajdziesz na stronie głównej portalu Gazeta.pl.

Dziennikarka zginęła w rosyjskim ostrzale Kijowa. 

Baulina rozpoczęła dziennikarską karierę od pracy w magazynach lifestylowych, w tym "Time Out Moscow" i "In Style", ale po dekadzie została działaczką w antykorupcyjnej fundacji Aleksieja Nawalnego. Gdy rosyjska policja zaatakowała jej siedzibę, kobieta trafiła na krótko do więzienia - podaje The Guardian. Po tym, jak w 2021 roku grupa trafiła do rejestru organizacji ekstremistycznych, kobieta wyjechała z Rosji.  

"Oksana porzuciła udaną karierę w błyszczących magazynach (po raz pierwszy spotkałam ją w Time Out Moscow w 2006 roku, gdzie redagowała dział mody), aby zostać działaczką opozycji, działaczką na rzecz praw człowieka, a następnie pełnoetatową reporterką" - napisał na Twitterze redaktor śledczy serwisu Meduza Aleksiej Kowaliow. 

"Oksana była zabawna, oddana i niezwykle odważna. Układała sobie nowe życie w Warszawie, po tym, jak musiała uciekać z Rosji z powodu powiązań z Nawalnym, i była zdeterminowana, by zajmować się ważnym dziennikarstwem. Kolejna ofiara tego okropnego, bezsensownego bałaganu" - skomentował dziennikarz "Guardiana" Shaun Walker.

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina.

Najnowsze informacje z Ukrainy po ukraińsku w naszym serwisie ukrayina.pl.

Więcej o: