Nie żyje Madeleine Albright, była sekretarz stanu USA. Za jej kadencji Polska weszła do NATO

Madeleine Albright jako pierwsza kobieta w historii Stanów Zjednoczonych pełniła stanowisko sekretarza stanu. To między innymi dzięki niej Polska dołączyła do NATO. Informację o śmierci Albright podała jej rodzina.

Była szefowa amerykańskiej dyplomacji zmarła w wieku 84 lat. Rodzina jako przyczynę śmierci podała chorobę nowotworową. W ostatnich chwilach zasłużona dyplomatka "była otoczona rodziną i przyjaciółmi" - czytamy. 

Nie żyje Madeleine Albright

Madeleine Albright urodziła się w 1937 roku w czeskiej Pradze - wtedy była to Czechosłowacja - w rodzinie żydowskiej, jako Marie Jana Korbelová. Jako dziecko razem z rodziną wyemigrowała do USA. "Przybyła do Stanów Zjednoczonych jako uchodźca w 1948 roku i wzniosła się na wyżyny amerykańskiej polityki" - pisze rodzina w przywoływanym powyżej wspomnieniu. 

W 1993 roku prezydent Bill Clinton nominował ją na stanowisko ambasadora USA przy ONZ. Cztery lata później, w styczniu 1997 roku, objęła stanowisko 64. sekretarza stanu USA w gabinecie Billa Clintona - jako pierwsza kobieta w historii. Pełniła je do 2001 roku. 

Sekretarz Albright aktywnie działała na rzecz rozszerzenia NATO. To w czasie jej kadencji Polska została członkiem Sojuszu Północnoatlantyckiego - 12 marca 1999 roku Bronisław Geremek, minister spraw zagranicznych, przekazał jej akt przystąpienia naszego kraju do Traktatu Północnoatlantyckiego.

W 2012 roku otrzymała od prezydenta Baracka Obamy Medal Wolności - najwyższe cywilne odznaczenie w Stanach Zjednoczonych.

Więcej wiadomości ze świata na stronie głównej Gazeta.pl.

Więcej o: