PAP: Rosyjska bomba kasetowa spadła na cmentarz wojenny, na którym spoczywają oficerowie WP

Jak informuje na Twitterze Polska Agencja Prasowa, powołując się na informacje swojego korespondenta w Charkowie, rosyjska bomba kasetowa spadła na cmentarz wojenny, na którym spoczywają oficerowie Wojska Polskiego.

Na Cmentarzu Ofiar Totalitaryzmu w Charkowie spoczywa m.in. 4 302 oficerów polskiego wojska oraz cywili, których zamordowano w Katyniu.

Olaf ScholzScholz do Putina o broni masowego rażenia: Nie do przyjęcia i niewybaczalne

Użycie amunicji kasetowej pozwala razić ludzi i nieopancerzone samochody na bardzo dużym obszarze. Zarówno pociski, jak i bomby kasetowe, zawierają w sobie od kilku do kilkuset znacznie mniejszych ładunków (subamunicji). Przez to uderzenie w cel nie skutkuje jednym skoncentrowanym wybuchem, a wieloma mniejszymi. W wielu krajach jej użycie jest zakazane - nie należy do nich jednak Polska.

Więcej informacji o wojnie w Ukrainie na stronie głównej Gazeta.pl

ONZ i Amnesty International: Rosjanie używają broni kasetowej wobec cywilów 

Chociaż Rosjanie oficjalnie zaprzeczają, żeby używały w Ukrainie broni kasetowej wobec cywilów, ONZ i Amnesty International twierdzą, że zgromadziły wiarygodne dowody w tej sprawie.

Zobacz wideo Akcja ratunkowa w Charkowie

Ministerstwo Obrony Narodowej w czasie VI kandencji Sejmu (2007-2011), w odpowiedzi na jedną z interpelacji poselskich, tak definiowało amunicję kasetową: "Mianem amunicji kasetowej określa się różnego rodzaju amunicję, której wspólną cechą jest działanie polegające na uwolnieniu bądź rozrzuceniu kilkaset metrów nad wybranym celem zawartości 'kasety', którą stanowi od kilkudziesięciu do kilkuset podpocisków (lub granatów) zawierających materiał wybuchowy. Funkcję kasety przenoszącej podpociski spełniać może pocisk artyleryjski, głowica rakiety, bomba lotnicza lub inny specjalnie skonstruowany zasobnik".

Podobizna Władimira Putina zawieszona na strzelnicy w Kijowie, 17 marca 2022Osądzenie Putina nie będzie proste. "Im wyżej w hierarchii, tym trudniej"

***

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina.  

Najnowsze informacje z Ukrainy po ukraińsku w naszym serwisie ukrayina.pl

Więcej o: