Siergiej Szojgu ostatni raz był widziany blisko dwa tygodnie temu. Gdzie jest minister obrony Rosji?

Rosyjskie media podają, że minister obrony Siergiej Szojgu nie był widziany już od 12 dni. Pojawiają się doniesienia o problemach ze zdrowiem, nie są one jednak zweryfikowane. Szojgu jest jednym z bliskich współpracowników Władimira Putina.

Siergiej Szojgu, choć nigdy nie był zawodowym żołnierzem, posiada stopień generała armii i przez ostatnią dekadę odpowiadał za rosyjskie Ministerstwo Obrony. Jest powszechnie uznawany za jednego z bliskich współpracowników Władimira Putina i osobę, która jest odpowiedzialna za część problemów rosyjskiej armii w Ukrainie. 

Jak donosi RMF FM, do 11 marca regularnie pojawiał się w rosyjskiej telewizji. Tego dnia po raz ostatni był widziany publicznie. Nieoficjalne źródła mówią o "chorobie serca", nie ma jednak pewności, co się za tym kryje.

"Najbardziej prawdopodobny następca Putina"

Szojgu jest z wykształcenia inżynierem. Na początku swojej kariery pracował przy projektach budowlanych, awansując na stanowisko dyrektorskie. W 1990 roku został mianowany zastępcą szefa Państwowego Komitetu Architektury i Budownictwa Federacji Rosyjskiej. Rok później trafił do Ministerstwa ds. Sytuacji Kryzysowych, a w 1999 roku został odznaczony jako Bohater Federacji Rosyjskiej za swoje zasługi. W Ministerstwie Obrony zajął się przekształceniem armii w nowoczesne wojsko, jednocześnie budując świetną reputację rosyjskich żołnierzy. 

Jednym z pierwszych widocznych "sukcesów" Szojgu miała być operacja na Krymie, która doprowadziła do aneksji terytorium Ukrainy w 2014 roku. Nocna interwencja sił specjalnych miała świadczyć o sprawności rosyjskiej armii.

Zobacz wideo Czy Rosji uda się obejść sankcje? Ekspert: Kluczowe jest to, co zrobią Chiny

"Od dawna jest postrzegany jako najbardziej prawdopodobny następca Putina, gdyby ten padł martwy" powiedział Siergiej Radchenko, profesor Johns Hopkins School of Advanced International Studies, w rozmowie z Wall Street Journal. Jak podkreślają jednak eksperci w materiale WSJ, Szojgu nie był postrzegany jako konkurencja polityczna dla Putina, raczej jako wsparcie. Miał doskonałe wyczucie polityczne. W ostatnich dniach pojawiła się jednak wątpliwość, czy tym razem nie wsparł wizji Putina aż za bardzo, doprowadzając do zaangażowania się w wojnę, która niesie za sobą ogromne koszty dla Rosji. 

Obecna sytuacja w Ukrainie

Andrzej Wilk i Piotr Żochowski w analizie z 23 marca dla Ośrodka Studiów Wschodnich, komentują, że "na północnym wschodzie główną rubież ukraińskiej obrony stanowi Kijów, a na wschodzie granice obwodów połtawskiego i dniepropietrowskiego oraz okolice Zaporoża". Dodają, że "działania armii rosyjskiej mają w coraz większym stopniu charakter bandycki". Cywile próbujący uciekać są ostrzeliwani, niszczone są magazyny z żywnością i drogi dojazdowe dla pomocy humanitarnej. W niektórych miastach zdobytych przez Rosjan, mieszkańcy są siłą wywożeni na Białoruś lub w głąb Rosji.

Armia ukraińska ma prowadzić operację obronną na wszystkich kierunkach. Wojska rosyjskie z kolei intensyfikują ostrzały i uderzenia rakietowo-powietrzne.

***

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina

Najnowsze informacje z Ukrainy po ukraińsku w naszym serwisie ukrayina.pl.

Więcej o: