Wojna w Ukrainie. Siergiej Ławrow o pomyśle Jarosława Kaczyńskiego: Doprowadzi do starć

Siergiej Ławrow skomentował słowa Jarosława Kaczyńskiego dotyczące pomocy NATO w Ukrainie. Polityk stwierdził, że jeśli NATO skieruje swoje siły pokojowe do Ukrainy w trakcie toczącej się tam inwazji Rosji, doprowadzi to do starcia między armią rosyjską a sojusznikami Ukrainy.

"Wysłanie sił pokojowych NATO do Ukrainy doprowadziłoby do bezpośredniego starcia między siłami zbrojnymi Federacji Rosyjskiej a sojuszem" - przekazał Ławrow w środę rano, jak podaje rosyjska agencja informacyjna TASS. Szef MSZ w Moskwie odniósł się tymi słowami do propozycji Jarosława Kaczyńskiego, którą zaproponował w Kijowie.

Przypomnijmy, że podczas zeszłotygodniowej wizyty w Kijowie polskich przedstawicieli. Wicepremier ds. bezpieczeństwa Jarosława Kaczyński zaproponował skierowanie do Ukrainy sił pokojowych NATO. Słowa polityka wywołały szeroką dyskusję na ten temat.

Podczas zaplanowanego nadzwyczajnego spotkania liderów Sojuszu, który odbędzie się 24 marca w Brukseli, Polska ma złożyć oficjalną propozycję wysłania misji pokojowej NATO na Ukrainę. Posiedzenie zostało zwołane w związku z rosyjską inwazją na Ukrainę

Więcej podobnych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Most nad Desną zbombardowanyRosjanie zbombardowali most nad Desną. "To główna przeprawa przez rzekę w kierunku Kijowa"

Wojna w Ukrainie. USA nie weźmie udziału w operacjach pokojowych

Linda Thomas-Greenfield ambasadorka USA przy ONZ przekazała w niedzielę, że wyklucza możliwość udziału USA w operacjach pokojowych w Ukrainie. Oświadczyła, że administracja Bidena nie wyśle swoich wojsk do tego kraju.

Prezydent bardzo jasno powiedział, że nie będziemy umieszczać amerykańskich żołnierzy w Ukrainie. Nie chcemy, by eskalacja napięć doprowadziła do wojny ze Stanami Zjednoczonymi. Ale będziemy wspierać naszych sojuszników z NATO

- podkreślała Thomas-Greenfield i dodała, że jeśli nastąpiłby atak na któregokolwiek z sojuszników, zgodnie z artykułem 5. Traktatu północnoatlantyckiego, USA będą wspierać i bronić te kraje.

Art 5. Traktatu zakłada, że "zbrojna napaść na jedną lub kilka z nich [stron Paktu] w Europie lub Ameryce Północnej będzie uważana za napaść przeciwko nim wszystkim".

Rozmowa między prezydentem USA, Joe Bidenem, a przewodniczącym ChRL Xi JinpingiemRozmowa Joe Bidena z Xi Jinpingiem. ChRL zmieni zdanie ws. Rosji?

Ostrzeżenie Ławrowa sugeruje, że Rosja uznałaby obecność sił pokojowych NATO za eskalację militarną i przyczynek do wojny przeciwko sojuszowi.

Joe Biden w Polsce

Prezydent USA Joe Biden ma przybyć do Europy 23 marca. Spotkania amerykańskiego przywódcy  będą dotyczyć w dużej mierze wojną w Ukrainie - od sankcji, przez pomoc wojskową dla Ukrainy i wsparcie militarne wschodniej flanki NATO, po kryzys humanitarny. 24 marca Biden weźmie tam udział w nadzwyczajnym szczycie NATO, posiedzeniu Rady Europejskiej oraz spotkaniu grupy G-7.

- Wraz z naszymi partnerami prezydent ogłosi dalsze sankcje wobec Rosji oraz działania uniemożliwiające ich obchodzenie - mówił podczas briefingu w Białym Domu Jake Sullivan doradca prezydenta USA do spraw bezpieczeństwa narodowego. Dodał także, że przedmiotem rozmów w Brukseli będzie długofalowa zmiana rozlokowania wojsk NATO na wschodniej flance.

Sullivan dodał również, że wojna na Ukrainie nie skończy się szybko i łatwo. Celem podróży prezydenta Bidena do Europy jest zapewnienie, że zachód pozostanie jednoczony i zdeterminowany tak długo jak będzie tego wymagała sytuacja.

W Polsce Joe Biden spotka się z amerykańskimi żołnierzami oraz z ekspertami zajmującymi się pomocą uchodźcom. Weźmie też udział w spotkaniu bilateralnym z prezydentem Andrzejem Dudą.

Zobacz wideo Mariupol. Widok z lotu ptaka na miasto zniszczone przez Rosjan

Wojna w Ukrainie. W Polsce szerzy się dezinformacja

Rosja prowadzi wojnę nie tylko w Ukrainie, ale również w mediach. Musimy zdawać sobie sprawę, że wokół nas jest rozprzestrzeniana dezinformacja. Ma one za zadanie wywołać niepokój, panikę lub niechęć do uchodźców.

Jak przekazuje Anna Maria Dyner z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych, najczęściej mogą pojawiać się nieprawdziwe informacje dotyczące zbliżającego się w Polsce kryzysu gospodarczego czy problemów generowanych przez uchodźców. Możemy się też spotkać z dezinformacją dotyczącą kwestii historycznych łączących Polskę i Ukrainę, zagrożenia militarnego. Pojawiają się też informacje, że NATO nie jest wiarygodne, a sojusze nie działają.

W mediach rosyjskich szerzone są z kolei nastroje antypolskie.

Antypolskich wrzutek w rosyjskich mediach będzie w najbliższym czasie dużo. Zwłaszcza takich, które będą miały zwiększać niepokój czy wywoływać konflikty polsko-ukraińskie Rosja prowadzi przeciw nam wojnę informacyjną i inne działania hybrydowe i musimy mieć tego świadomość

- przekazała Anna Maria Dyner z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.

******

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina.

Najnowsze informacje z Ukrainy po ukraińsku w naszym serwisie ukrayina.pl.

Więcej o: