Macron rozmawia z Putinem po raz ósmy. Kolejna próba zawieszenia broni

Prezydent Francji Emmanuel Macron po raz ósmy od rozpoczęcia wojny w Ukrainie miał rozmawiać z prezydentem Władimirem Putinem. Nie ma na razie informacji o konkretnych konsekwencjach tych działań, ale Macron zapowiada, że rozmowy będą kontynuowane.

Jednym z tematów kolejnej już rozmowy między głowami państw miało być zawieszenie broni w Ukrainie. Choć nie zapowiada się, by do tego doszło, prezydent Macron ma zamiar kontynuować rozmowy z Putinem i starania o zakończenie konfliktu - informuje Polsat News za francuskim dziennikiem "Le Monde".

"Na razie nie ma porozumienia, ale prezydent (Macron) pozostaje przekonany o konieczności kontynuowania wysiłków (...) Nie ma innego wyjścia jak zawieszenie broni i negocjacje w dobrej wierze Rosji z Ukrainą. Prezydent Francji stoi u boku Ukrainy" - cytuje komunikat Pałacu Elizejskiego. Rozmowa odbyła się z inicjatywy Francji.

Zobacz wideo Wojna rozdzieliła czworonoga i jego właściciela. Niezwykła radość po ponownym spotkaniu

"Przygotujcie się na piekło"

Światowy Program Żywnościowy ostrzega, że wojna w Ukrainie może oznaczać głód w Afryce i na Bliskim Wschodzie. Rosja i Ukraina należą do największych światowych producentów i eksporterów zboża. Wojna ma bezpośredni wpływ na kraje, których podstawą jest import zboża - jak Afryka, której połowa importu pochodzi z dwóch walczących krajów.

David Beasley, dyrektor wykonawczy Światowego Programu Żywnościowego, w rozmowie z Politico powiedział, że moment krytyczny będzie jesienią.

"Brakuje nam miliardów. Niepowodzenie w zapewnieniu w tym roku kilku dodatkowych miliardów dolarów oznacza głód, destabilizację i masową migrację" - powiedział Beasley. "Jeśli myślisz, że mamy teraz piekło na ziemi, po prostu się przygotuj. Jeśli zaniedbamy północną Afrykę, północna Afryka przyjedzie do Europy. Jeśli zaniedbamy Bliski Wschód, Bliski Wschód przyjedzie do Europy".

***

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina

Najnowsze informacje z Ukrainy po ukraińsku w naszym serwisie ukrayina.pl.

Więcej o: