Władimir Putin zamknięty dla bezpieczeństwa w pancernej, szklanej klatce? To tylko jedna z teorii

Piątkowe wystąpienie Władimira Putina na Łużnikach wywołało wiele podejrzeń. Dziennikarze szwedzkiej gazety "Expressen" twierdzą, że Władimir Putin podczas przemowy znajdował się w szklanej, pancernej klatce, która miała zapewnić mu bezpieczeństwo. Pojawiły się również teorie, według których przemówienie prezydenta Rosji było zmontowane.

W piątek 18 marca na stadionie Łużniki w Moskwie odbył się wiec z okazji ósmej rocznicy nielegalnej aneksji Krymu przez Rosję. Przemówienie wygłosił prezydent Rosji Władimir Putin, który mówił wówczas nie o wojnie, a o "specjalnej operacji wojskowej" w Ukrainie. Twierdził m.in., że w Donbasie doszło do zamachu i ludobójstwa, o które kolejny już raz oskarżył Ukraińców.

Zobacz wideo Czy w najbliższym czasie może dojść do spotkania Zełenski-Putin? Banachewycz: Moim zdaniem, nie

Wystąpienie Władimira Putina na Łużnikach. Czy był zamknięty w szklanej klatce?

Zdaniem dziennikarzy szwedzkiego dziennika "Expressen"Władimir Putin podczas przemówienia na Łużnikach przebywał na stadionie, ale obawiając się o własne bezpieczeństwo, miał znajdować się w szklanej, pancernej klatce. Co ciekawe, miała ona być niewidoczna podczas transmisji telewizyjnej, ale na zdjęciach, które zostały zrobione z trybun, było już ją widać. Dziennikarze "Expressen" poinformowali również, że na stadionie w Moskwie znajdowały się też parasole i osłonny kuloodporne.

Manewry wojskowe w pobliżu granicy białorusko-ukraińskiejRosja i Białoruś przygotowują się do ćwiczeń. Są zdjęcia satelitarne

- Przy takich rządach zmiana władzy odbywa się w sposób nagły i nieprzewidywalny. To zwykle jest śmierć przywódcy lub przewrót dokonany przez elity albo powstanie z dołu. Ale świat zewnętrzny zobaczy oznaki zmiany, jeśli to w ogóle nastąpi, dopiero wtedy, gdy Putin już straci kontrolę - powiedział w rozmowie z "Expressen" Martin Kragh, wicedyrektor Ośrodka Studiów Europy Wschodniej w Instytucie Polityki Zagranicznej.

Teorie spiskowe wokół Władimira Putina. Przemówienie miało zostać zmontowane wcześniej

Wystąpienie Władimira Putina transmitowała rosyjska telewizja państwowa, która w pewnym momencie nagle przerwała przemówienie prezydenta, a w jej miejsce pojawił się nagrany wcześniej fragment koncertu pieśni patriotycznych.

Przeczytaj więcej o inwazji na Ukrainę na stronie głównej Gazeta.pl.

Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow tłumaczył agencji Interfax, że powodem przerwania transmisji była "awaria techniczna serwera". Tłumaczenia Pieskowa nie zatrzymały piętrzących się teorii spiskowych na temat wystąpienia.

Fotograf Associated Press wskazuje na dym po ostrzelaniu szpitala położniczego w MariupoluRosjanie torturowali dziennikarza 9 dni. Poddano go pozorowanej egzekucji

Białoruski portal opozycyjny NEXTA poinformowała, że mowa Putina nie była rejestrowana na żywo, a została wcześniej zmontowana. Na Twitterze opublikowano zestawienie materiału z 18 marca 2022 roku z relacją, jaką przed rokiem opublikował propagandowy serwis Moskwa24.

Na screenach opublikowanych na Twitterze widać, że uczestniczki piątkowego wiecu i te, które widać na materiale z zeszłego roku, to dwie tak samo wyglądające i tak samo ubrane kobiety. "Niektóre nagrania z wczorajszej transmisji wiecu łudząco przypominają nagrania sprzed roku" - czytamy.

***

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina.

Najnowsze informacje z Ukrainy po ukraińsku w naszym serwisie ukrayina.pl.

Więcej o: