Ukraina. Przechwycono rozmowy rosyjskich żołnierzy. "Jest gorzej niż w Czeczenii", "Będzie rzeź"

Ukraińskie służby przechwyciły rozmowę Rosjan zarejestrowaną przed atakiem na budynek pełen cywili. - Kazali nam ostrzeliwać ten budynek z daleka. I nie obchodziło ich to, że są tam cywile. Putin dał im czas na odejście. I nie wyjechali. Będzie rzeź - słyszymy na nagraniu.

Ukraiński parlament poinformował we wtorek, że Służba Bezpieczeństwa Ukrainy przechwyciły rozmowę rosyjskich żołnierzy przed ostrzałem budynku cywilnego. - Zaczęliśmy ostrzeliwać ten pięciopiętrowy budynek z góry. Zniszczyliśmy cały budynek - słyszymy na początku nagrania, które zostało opublikowane na Twitterze przez ukraiński parlament.

Zobacz wideo Ukraińcy pokazują skutki ataku na Kijów

Rosyjski żołnierz: Putin dał im czas, żeby odeszli. A oni nie odeszli. Będzie rzeź

W dalszej części nagrania mężczyzna wymienia, co znajduje się w budynku. - Na pierwszym piętrze są cywile, na drugim karabiny maszynowe i wyrzutnie granatów. Na trzecim piętrze znowu cywile, a na czwartym strzelcy, snajperzy. Na dachu są wojska przeciwczołgowe, ITGM [prawdopodobnie chodzi o ATGM, przeciwpancerny pocisk kierowany - red.], Javeliny, takie tam. Chowają się za cywilami - przekazał rosyjski żołnierz.

Dodał, że "kazali im ostrzeliwać ten budynek z daleka". I nie obchodziło ich, że są tam cywile. - Putin dał im czas, żeby odeszli. A oni nie odeszli. Będzie rzeź - powiedział. 

Ukraińskim służbom udało się także zdobyć nagranie rozmowy rosyjskiego żołnierza stacjonującego w okolicach Mikołajowa. Na nagraniu słyszymy, że generał obiecał żołnierzom szybki powrót z wojny do domu. - Czwartego dnia wojny generał obiecał nam, że wszystko skończy się za kilka godzin - powiedział Rosjanin cytowany przez PAP. Dodał, że razem z pozostałymi wojskowymi mieszka w okopach, a połowa żołnierzy ma odmrożenia. Podkreślił, że "nawet w Czeczenii nie było tak źle".

Z kolei w niedzielę nagranie rozmowy rosyjskiego żołnierza z dziewczyną opublikował na YouTube doradca szefa ukraińskiego MSW Anton Heraszczenko.

Fotograf Associated Press wskazuje na dym po ostrzelaniu szpitala położniczego w MariupoluRosjanie torturowali dziennikarza 9 dni. Poddano go pozorowanej egzekucji

Wjeżdżamy do wsi, wyszedł cywil. Salam alejkum i naprzód go! Chłopaki opowiadają - jedziemy w kolumnie, wychodzi kobieta z małą dziewczynką, a facet za nią. Chłopak wyskoczył z kolumny i wszystkich troje położył z kałacha 

- przekazał dziewczynie mężczyzna.

Przeczytaj więcej informacji z Ukrainy na stronie głównej Gazeta.pl.

Dodał, że rosyjskie wojsko jest intensywnie atakowane przez oddziały ukraińskie, a "rosyjski zwiad działa chu***o". Na opublikowanym przez Heraszczenkę nagraniu słyszymy, jak mówi: "Rozp***dalają wszystkich jak leci".

Dzieci w szpitalu w MariupoluRosyjscy wojskowi zabili rodziców dwójki dzieci i ranili jedno z nich

******

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina. 

Najnowsze informacje z Ukrainy po ukraińsku w naszym serwisie ukrayina.pl.

Więcej o: