Trwa 27. dzień bestialskiej inwazji Rosji na Ukrainę, której armia wciąż odpiera ataki wroga. Gwardia Narodowa Ukrainy poinformowała, że w ciągu pierwszych dziesięciu dni walk do obrony terytorialnej zgłosiło się 100 tys. cywilów. "Jesteśmy dumni z takiej pomocy, razem do końca! Dziękujemy każdemu odważnemu Ukraińcowi i Ukraince, którzy wraz z nami pokazują nieugiętego ducha ukraińskiego wojownika!" - czytaliśmy w wydanym 5 marca komunikacie. Szeregi zasiliła również Tetiana Czornowoł, była dziennikarka śledcza, aktywistka Euromajdanu i posłanka. Przeszła specjalne szkolenie i teraz obsługuje przeciwpancerny system Stugna-P.
Więcej informacji ze świata i kraju znajdziesz na stronie głównej portalu Gazeta.pl.
Tetiana Czornowoł porzuciła swoje dotychczasowe zajęcia i siedzi w okopach w okolicach Kijowa, aby walczyć z rosyjskim agresorem. Dziennikarzom Agencji Reutera opowiedziała o m.in. o tym, jak udało jej się wysadzić czołg okupanta.
- Zobaczyliśmy zbliżający się czołg i dosłownie pobiegliśmy na swoje pozycje. Usiadłam przy siedzeniu operatora, a właściwie przy walizce [urządzenie sterujące - red.] - relacjonowała. - Zobaczyłam czołgi na monitorze. Właśnie zbliżyli się na odległość strzału. Wycelowałam i zniszczyłam pierwszy czołg - opowiadała kobieta. - Dosłownie wyleciał w powietrze i wpadł do rowu. Jedno trafienie wystarczyło, by powstrzymać atak - podsumowała Czornowoł.
Tetiana Czornowoł - dziennikarka śledcza, działaczka społeczna, aktywistka Euromajdanu, posłanka do Rady Najwyższej - jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych kobiet Ukrainy. Zanim wojska rosyjskie wtargnęły na terytroium jej kraju, badała temat korupcji. Opisywała kwestię majątków i sposobów ich gromadzenia przez byłego prezydenta Wiktora Janukowycza, jego otoczenie i rodzinę. Podczas rewolucji w Kijowie 24 listopada 2013 roku, gdzie ponad 100 tys. ludzi demonstrowało poparcie dla integracji Ukrainy z Unią Europejską, była jednym z przywódców protestów. Miesiąc później została wciągnięta do samochodu i brutalnie pobita przez funkcjonariuszy ochrony prezydenta Janukowycza. W marcu 2014 objęła stanowisko pełnomocnika rządu ds. polityki antykorupcyjnej, zrezygnowała z tej funkcji w sierpniu tego samego roku m.in. z powodu śmierci męża - żołnierza batalionu "Azow", który zginął 10 sierpnia 2014 pod Iłowajskiem podczas bitwy z separatystami. Tetiana Czornowoł we wrześniu 2014 r. dołączyła do jego jednostki paramilitarnej i służy do dziś.
Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina.
Najnowsze informacje z Ukrainy po ukraińsku w naszym serwisie ukrayina.pl.