Rosja. Aleksiej Nawalny uznany za winnego defraudacji i obrazy sądu. Wyrok: 9 lat kolonii karnej

Sąd w Moskwie uznał we wtorek Aleksieja Nawalnego za winnego defraudacji i obrazy sądu. Skazał za to rosyjskiego opozycjonistę na 9 lat kolonii karnej o zaostrzonym rygorze. Prokuratura domagała się 13 lat pozbawienia wolności.

Sąd skazał Aleksieja Nawalnego na 9 lat pozbawienia wolności w kolonii karnej o zaostrzonym rygorze. Nakazał też Nawalnemu zapłacenie grzywny w wysokości 1,2 mln rubli (ok. 11,5 tys. USD). Wyrok wydała sędzia Margarita Kotowa - podaje Reuters. Zapadł on w kolonii karnej w Pokrowie, gdzie Nawalny jest więziony od ponad roku.

Postawione Aleksiejowi Nawalnemu zarzuty oszustwa dotyczą zbiórki funduszy na organizacje założone przez rosyjskiego opozycjonistę. Śledczy uważają, że 356 milionów rubli (blisko 19 milionów złotych), które pochodzą z datków, zostały zdefraudowane przez Aleksieja Nawalnego oraz jego współpracowników. Zarzut dotyczący obrazy sądu został mu postawiony po tym, jak zdeklarowany przeciwnik Kremla i Putina, w trakcie procesu o znieważenie kombatanta wojennego, zwracał uwagę sędzi prowadzącej sprawę.

Andrzej Duda Duda o rosyjskich przywódcach: Zachowują się jak Hitler

Więcej podobnych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Rosja. Aleksiej Nawalny oskarżony o defraudację

Według aktu oskarżenia, Nawalny wraz ze współpracownikami mieli zbierać darowizny na prowadzenie Fundacji Antykorupcyjnej (FBK), Funduszu ds. Ochrony Praw Obywatelskich (FZPG) oraz Sztabów Marynarki Wojennej. Prokuratorzy zarzucili mu, że datki na statutową działalność jego organizacji pozarządowych, Nawalny przeznaczał na potrzeby osobiste. Zarzucano mu też, że zbierał fundusze na swoją kampanię prezydencką (2018 r.), mimo że został skazany i pozbawiony biernych praw wyborczych, "wprowadzając w ten sposób darczyńców w błąd co do jego prawdziwych celów" - podaje Interfax. Według prokuratury Nawalny i jego wspólnicy ukradli i wydali według własnego uznania darowizny od czterech obywateli na łączną kwotę 2 693 503 rubli.

Rosja. Aleksiej Nawalny nie przyznaje się do zarzucanych mu czynów

Aleksiej Nawalny nie przyznaje się do postawionych mu zarzutów. Twierdzi, że sprawa ma motywy polityczne. Agencja Reutera przekazała, że podczas odczytywania wyroku, Nawalny "zdawał się niewzruszony, spoglądając w dół i przeglądając stertę dokumentów sądowych". Prokurator żądał, by moskiewski sąd skazał Aleksieja Nawalnego na 13 lat więzienia o zaostrzonym rygorze z dwuletnim ograniczeniem wolności i grzywną w wysokości 1,2 mln rubli - przekazuje Interfax.

Pożar zbiorników oleju i obszaru przemysłowego w Czernihowie, 21 marca. Czarny dym nad ukraińskimi miastami. Nowe zdjęcia satelitarne

Najnowsze informacje z Ukrainy po ukraińsku w naszym serwisie ukrayina.pl.

Rosja. Aleksiej Nawalny skazany na 9 lat w kolonii karnej o zaostrzonym rygorze

Obecnie Aleksiej Nawalny odbywa wyrok 2,5 roku pozbawienia wolności w kolonii karnej niedaleko Moskwy w Pokrowie w obwodzie włodzimierskim. Kara dotyczy rzekomych defraudacji finansowych. Wyrok został odwieszony w lutym 2021 roku po powrocie opozycjonisty z Niemiec, gdzie leczył się po próbie otrucia go. Zdaniem opozycjonisty, zamach na jego życie został zorganizowany przez rosyjskie służby specjalne. Kreml zaprzeczył tym oskarżeniom.

Zobacz wideo Czy w najbliższym czasie może dojść do spotkania Zełenski- Putin? Banachewycz: Moim zdaniem, nie

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina.

Więcej o: