USA nie wezmą udziału w zaproponowanej przez Polskę misji pokojowej w Ukrainie. "To nie w naszym interesie"

USA wykluczają udział w misji pokojowej w Ukrainie, której pomysł wyszedł z inicjatywy polskiego rządu. Ambasador USA przy ONZ Linda Thomas-Greenfield w rozmowie ze stacją CNN podkreśliła, że Joe Biden nie wyśle amerykańskich żołnierzy do Ukrainy. - To nie jest w naszym interesie - podkreśliła.

W ubiegłą środę, na spotkaniu ministrów obrony państw NATO w Kwaterze Głównej Sojuszu w Brukseli szef MON, Mariusz Błaszczak przedstawił projekt misji pokojowej w Ukrainie. Wiadomo już, że USA nie przystąpią do tego przedsięwzięcia, ale to nie oznacza, iż go nie popierają. Szczegóły ewentualnej misji zostaną przedyskutowane podczas najbliższego szczytu Sojuszu Północnoatlantyckiego. 

Zobacz wideo Jakie są oczekiwania w związku z wizytą Joe Bidena w Europie? Bosacki: Jak jeszcze szybciej dozbroić Ukrainę

USA: Nie wyślemy amerykańskich żołnierzy do Ukrainy

Ambasador USA przy ONZ Linda Thomas-Greenfield w rozmowie z CNN podkreśliła, że Waszyngton nie chce eskalacji napięć, która prowadziłaby "do wojny ze Stanami Zjednoczonymi". - Prezydent USA Joe Biden powiedział bardzo jasno, że nie wyślemy amerykańskich żołnierzy do Ukrainy - powiedziała. Thomas-Greenfield przypomniała jednak, iż w przypadku ataku na którykolwiek kraj członkowski NATO zgodnie z art. 5 traktatu północnoatlantyckiego USA udzielą wsparcia tym krajom i będą ich bronić. 

Przeczytaj więcej podobnych informacji na stronie głównej Gazeta.pl.

Rzeczniczka Białego Domu Jen Psaki na konferencji prasowej również potwierdziła, że USA nie wyślą własnych wojsk do Ukrainy. - Prezydent bardzo jasno zapowiedział, że nie wyślemy amerykańskich żołnierzy, by walczyć z rosyjskimi żołnierzami i że to nie jest w naszym interesie. Ale będziemy nadal omawiać szereg pomysłów, w tym ten - zapowiedziała Psaki. 

Władimir PutinRosja zawiesza negocjacje pokojowe z Japonią przez "nieprzyjazne stanowisko"

Oprócz tematu misji pokojowej Psaki została zapytana również o wizytę Joe Bidena w Polsce. Kwestią kluczową podczas podróży prezydenta Stanów Zjednoczonych mają być uchodźcy. - Finalizujemy szczegóły podróży i konkretów dotyczących tego, co (prezydent Biden - red.) będzie robił w Polsce. Oczywiście spotka się ze swoim odpowiednikiem i z pewnością podziękuje mu za wysiłki i pracę Polski, by przyjąć uchodźców i osiedlić ich tam w tym czasie - zapowiedziała, sama dziękując za przyjmowanie Ukraińców przez nasz kraj. Pentagon poinformował tymczasem, że Bidenowi towarzyszyć w Warszawie będzie szef resortu obrony Lloyd Austin.

Rzeczniczka praw obywatelskich Ludmyła Denisowa przekazuje informacje o zniszczeniach w obwodzie sumskimTrościaniec. "Rosyjska armia wykorzystuje ludzi jako żywe tarcze"

****

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina.

****

Najnowsze informacje z Ukrainy po ukraińsku w naszym serwisie ukrayina.pl.

Więcej o: