Co Chiny wysyłają do Ukrainy? Mówią o "wojnie", już nie o "kryzysie"

Ambasador Chin w Stanach Zjednoczonych Qin Gang podkreślił, że Chiny "sprzeciwiają się wojnie w Ukrainie". Dodał, że Pekin przekaże Ukrainie pomoc humanitarną i wyśle m.in. żywność oraz odżywki dla niemowląt. Ambasador zaprzeczył także rzekomym doniesieniom, zgodnie z którymi Pekin przekaże Rosji broń i amunicję.

"Chiny popierają pokój i sprzeciwiają się wojnie" - napisał na Twitterze Qin Gang, ambasador Chin w Stanach Zjednoczonych. Podkreślił, że Chiny wzywają do zawieszenia broni. "Promujemy rozmowy pokojowe i wysyłamy na Ukrainę pomoc humanitarną" - przekazał. I podkreślił, że Chiny przekażą żywność, śpiwory i odżywki dla niemowląt. 

W rozmowie z CBS News ambasador został zapytany, czy Chiny wyślą Rosji broń. Gang powiedział, że "istnieje dezinformacja o udzielaniu przez Chiny pomocy wojskowej Rosji". I dodał, że Pekin nie przekaże "broni i amunicji" dla żadnej ze stron konfliktu. "Jesteśmy przeciwko wojnie, jak powiedziałem, zrobimy wszystko, aby załagodzić kryzys" - zapewnił ambasador.

Zobacz wideo Żytomierz. Mieszkańcy wstrząśnięci rosyjskimi atakami. "Niech Bóg da nam zdrowie i powstrzyma tę syrenę od wycia"

Chińskie MSZ: Historia pokaże, że Chiny zajęły właściwe stanowisko wobec kryzysu na Ukrainie

20 marca Ministerstwa Spraw Zagranicznych Chin opublikowało komunikat, w którym Chiny określiły swój stosunek do wojny w Ukrainie. Agencja Reutera przekazała, że w stanowisku resortu nie potępiono inwazji Rosji na Ukrainę, a odpowiedź Pekinu jest wynikiem ostrzeżenia, jakie w jego kierunku wysunął prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden. Komunikat odnosi się do rozmowy Joe Bidena z Xi Jinpingiem, która odbyła się w miniony piątek i dotyczyła wojny w Ukrainie

Przeczytaj więcej informacji z Ukrainy na stronie głównej Gazeta.pl.

- Historia pokaże, że Chiny zajęły właściwe stanowisko wobec kryzysu w Ukrainie. Nasze podejście jest podzielane przez większość krajów świata - podkreślił podczas konferencji prasowej minister spraw zagranicznych Chin Wang Yi. I dodał, że Chiny "nigdy nie zaakceptują żadnego zewnętrznego przymusu czy presji w stosunkach międzynarodowych. Będą się też stanowczo przeciwstawiać wszelkim bezpodstawnym oskarżeniom czy podejrzeniom kierowanym pod adresem Chin w kontekście ukraińskiego kryzysu wojennego".

Po spotkaniu Joe Bidena z Xi Jinpingiem, które odbyło się 18 marca przywódca Chin jak się wydaje po raz pierwszy "powiedział 'wojna' w kontekście 'sytuacji na Ukrainie' - przekazała Justyna Szczudlik Zastępczyni Kierownika ds. Badań, Szef Programu Azji i Pacyfiku oraz Analityk ds. Chin. Wcześniej przedstawiciele Państwa Środka mówili głównie o "sytuacji" czy "kryzysie" w Ukrainie.

*****

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina

Najnowsze informacje z Ukrainy po ukraińsku w naszym serwisie ukrayina.pl

Więcej o: