Brytyjski wywiad o wojnie w Ukrainie: Blokada ukraińskiego wybrzeża może pogorszyć sytuację humanitarną

Z doniesień brytyjskiego wywiadu wynika, że wojska ukraińskie skutecznie uniemożliwiają wojskom rosyjskim przejęcie Kijowa. Jednak zdobycie stolicy Ukrainy w ciągu najbliższych tygodni będzie priorytetem okupanta. Z kolei sytuacja na południu Ukrainy, jest korzystniejsza dla wojsk rosyjskich, które blokują ukraińskie wybrzeże i przemieszczają się w kierunku Odessy.

Brytyjskie Ministerstwo Obrony 21 i 20 marca opublikowało najnowsze informacje wywiadu na temat sytuacji w Ukrainie. Doniesienia wywiadu dotyczą działań wojskowych w okolicach Kijowa oraz na południu Ukrainy - na wybrzeżu. 

Zobacz wideo Żytomierz. Mieszkańcy wstrząśnięci rosyjskimi atakami. "Niech Bóg da nam zdrowie i powstrzyma tę syrenę od wycia"

Ukraina stawia opór wojskom rosyjskim i uniemożliwia im zdobycie Kijowa

Brytyjski wywiad przekazał, że obecnie trwają ciężkie walki na północ od Kijowa. "Siły rosyjskie nacierające na miasto od północnego wschodu, utknęły w martwym punkcie. Siły nacierające w kierunku Hostomelu na północny zachód [od Kijowa - red.] zostały odparte przez zaciekły opór ukraińskich wojsk. Większość rosyjskich sił pozostaje w odległości ponad 25 kilometrów od centrum miasta" - czytamy w komunikacie opublikowanym przez brytyjski resort obrony 21 marca.

Wywiad donosi, że Kijów nadal jest głównym celem wojskowym Rosjan, mimo że wojska okupanta nie odnotowują postępów militarnych w tym rejonie. "Prawdopodobnie priorytetem [okupanta - red.] będą próby okrążenia miasta w nadchodzących tygodniach" - podkreśla wywiad. 

Oblężony MariupolZdecydowana odpowiedź Ukrainy na rosyjskie ultimatum ws. Mariupola. "Nie ma mowy"

Blokada wybrzeża przez rosyjskie wojska wpłynie na pogorszenie się sytuacji ukraińskiej ludności cywilnej 

Z kolei, jak informuje brytyjski wywiad, rosyjskie wojska odnotowały postępy w działaniach militarnych na południu Ukrainy. "Rosyjskie siły przesuwają się z Krymu i wciąż próbują okrążyć Mikołajów oraz kierują się na zachód w stronę Odessy" - poinformował wywiad 20 marca. Zdaniem brytyjskiego wywiadu rosyjskie siły "poczyniły niewielkie postępy w ciągu ostatniego tygodnia".

Przeczytaj więcej informacji z Ukrainy na stronie głównej Gazeta.pl. 

"Rosyjskie siły morskie nadal blokują ukraińskie wybrzeże i przeprowadzają ataki rakietowe na cele w całej Ukrainie" - przekazało brytyjskie MON, które wyjaśniło, że blokada ukraińskiego wybrzeża prawdopodobnie pogorszy sytuację humanitarną w Ukrainie, ponieważ uniemożliwi to dostarczenie do ludności cywilnej niezbędnych dostaw.

Kijów. 20 marca 2022 (zdjęcie ilustracyjne)Atak na Kijów. Zniszczone domy i centrum handlowe. Są ofiary

******

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina.

Najnowsze informacje z Ukrainy po ukraińsku w naszym serwisie ukrayina.pl

Więcej o: