Wojna w Ukrainie. W wyniku rosyjskiego ostrzału doszło do wycieku amoniaku w Sumach

W poniedziałek nad ranem w wyniku rosyjskiego ostrzału doszło do wycieku amoniaku z zakładów chemicznych w Sumach, w północno-wschodniej części Ukrainy. Promień skażonego obszaru to pięć kilometrów - poinformował szef administracji obwodu sumskiego Dmytro Żywycki.

Według informacji władz obwodu sumskiego do wycieku amoniaku doszło w wyniku ostrzelania przez Rosjan zakładów chemicznych Sumychimprom. Na miejscu awarii pracują ekipy ratunkowe zakładu.

Zobacz wideo

Ukraina. Wyciek amoniaku w Sumach

"Uwaga! 21 marca 2022 roku o 04:30. Wyciek amoniaku w Sumychimprom!" - zaalarmował na Facebooku szef obwodowej administracji wojskowej Dmytro Żywicki. Z jego informacji wynika, że skażony mógł zostać obszar w promieniu 5 km od zakładów chemicznych. 

Żywicki poinformował również, że amoniak jest bezbarwnym gazem o ostrym, duszącym zapachu, wybuchowym i toksycznym. W przypadku zatrucia amoniakiem wskazane jest wyniesienie poszkodowanego na świeże powietrze, podanie ciepłego mleka z sodą oczyszczoną. W przypadku kontaktu z oczami należy przemyć je wodą albo przetrzeć wazeliną czy oliwą z oliwek.

Manewry wojskowe w pobliżu granicy białorusko-ukraińskiejRosja i Białoruś przygotowują się do ćwiczeń. Są zdjęcia satelitarne

Jak podaje ukraińska agencja Ukrinform, jeśli nie ma możliwości wydostania się z zainfekowanego obszaru, należy schować się w schronie, piwnicy lub przebywać w niższych piętrach domów,  wstępnie uszczelnić okna, drzwi, wentylację, najlepiej szmatką nasączoną kwaskiem cytrynowym lub słabym roztworem octu czy wody. Nie powinno się włączać wentylacji. Jeśli jednak przebywamy w mieszkaniu, warto odkręcić wodę pod prysznicem, gdyż ta pochłania amoniak z powietrza.

Ukraińska Prawda podała, że w wyniku rosyjskiego ostrzału zakładów chemicznych w Sumach poszkodowana została jedna osoba. Sumy, liczące (przed wojną) ok. 265 tys. mieszkańców, leżą w północno-wschodniej części Ukrainy, przy granicy z Rosją.

Przeczytaj więcej informacji z Ukrainy na stronie głównej Gazeta.pl.

Kolejne negocjacje pokojowe między Ukrainą a Rosją w poniedziałek. I kolejne sankcje na Rosję

BrutaIna inwazja Rosji na Ukrainę trwa 26 dzień. Rosyjskie wojska atakują obiekty cywile - budynki mieszkalne, szkoły, szpitale, bombardują miejsca, w których ludzie chronią się przed ostrzałami. Ostrzeliwują uchodźców, którzy próbują wydostawać się z okupowanych miast korytarzami humanitarnymi. Nie wahają się też podejmować ataków skrajnie niebezpiecznych: na początku marca rosyjskie wojska ostrzelały elektrownię w Zaporożu, największą elektrownię jądrową w Europie. Na jej terenie w budynkach szkoleniowych i laboratorium wybuchł pożar, który udało się ugasić. Teren elektrowni został zajęty przez Rosjan.

Doniesienia wywiadu i amerykańskiego i ukraińskiego od kilkunastu dni mówią o tym, że Rosja, która rozprzestrzenia fałszywe informacje o tym, jakoby Ukraina planowała użyć broni biologicznej lub  chemicznej, szykuje prowokację, by mieć pretekst do użycia takiej właśnie broni.

W poniedziałek będą kontynuowane ukraińsko-rosyjskie negocjacje pokojowe. Rozmowy przedstawicieli delegacji odbędą się online. Poinformował o tym doradca szefa Kancelarii Prezydenta Ukrainy Mychajło Podolak. Dodał, że kolejną rundę negocjacji pokojowych poprzedziły "niezwykle intensywne prace w podgrupach roboczych".

Oblężony MariupolZdecydowana odpowiedź Ukrainy na rosyjskie ultimatum ws. Mariupola. "Nie ma mowy"

W niedzielę wieczorem ukraiński minister spraw zagranicznych Dmytro Kuleba poinformował, że w tym tygodniu należy spodziewać się decyzji dotyczących kolejnych sankcji gospodarczych na Rosję. Sankcje mają być wymierzone również w firmy, które wciąż nie wycofały się z Rosji, m.in. Danone, Nestle i Unilever - poinformował The Kyiv Independent.

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina.

Najnowsze informacje z Ukrainy po ukraińsku w naszym serwisie ukrayina.pl.

Więcej o: