Wojna w Ukrainie. Rosjanie ustawili czołg przed domem seniora i zaczęli strzelać. Zginęło 56 osób

Szef władz obwodu ługańskiego poinformował w niedzielę o ataku Rosjan na dom seniora w Kreminnej. Z ustaleń ukraińskich władz wynika, że w domu starości zginęło 56 osób.

Jak przekazał szef władz obwodu ługańskiego Serhij Hajdaj, do opisanego w niedzielę ataku doszło wcześniej - bo w piątek 11 marca. To właśnie wtedy Rosjanie mieli ostrzelać z czołgu dom seniora w Kreminnej na wschodzie Ukrainy.

Zobacz wideo Żytomierz. Mieszkańcy wstrząśnięci rosyjskimi atakami. "Niech Bóg da nam zdrowie i powstrzyma tę syrenę od wycia"

Wojna w Ukrainie. Rosjanie ustawili czołg przed domem seniora i ostrzelali ośrodek. Ocalałych przewieziono do Rosji

"Cynicznie i świadomie. Po prostu ustawili czołg przed domem i zaczęli strzelać. Ci, którzy żyli w domu starości - 56 osób - zginęli na miejscu. Ocaleni, 15 osób, zostali porwani i przewiezieni na okupowane terytorium" - napisał Hajdaj. Jak dodał polityk, do tej pory ukraińskie służby nie mogą dostać się na miejsce tragedii.

Wspominana miejscowość leży w obwodzie ługańskim, który został w większości zajęty przez rosyjską armię. Z regionu tego udało się ewakuować 2500 osób. Z planowanych korytarzy humanitarnych tylko trzy doszły do skutku. W sobotę 19 marca z obwodu ługańskiego ewakuowano 700 osób - w większości były to osoby ranne lub niepełnosprawne. 

Mimo zawieszenia broni, które powinno obowiązywać podczas ewakuacji cywilów, Rosjanie kontynuują ostrzał obiektów mieszkalnych. Tylko w sobotę w wyniku takich działań zginęły trzy osoby, w tym dwoje dzieci

Przeczytaj więcej informacji z Ukrainy na stronie głównej Gazeta.pl.

Rosja od początku wojny prowadzi ostrzał obiektów cywilnych, łamiąc prawa międzynarodowe. Zgodnie z art. 8 Statutu Rzymskiego za zbrodnię wojenną uznaje się "zamierzone przeprowadzanie ataku ze świadomością, iż atak ten spowoduje przypadkową utratę życia lub zranienie osób cywilnych lub szkodę w obiektach cywilnych". Za zbrodnie wojenne uznawane jest także umyślne atakowanie szpitali - co jest przejawem łamania Konwencji Genewskiej z 1864 roku. Konwencja ta została też złamana przez Rosję po tym, jak w bombardowaniu miast miało dojść do użycia zakazanej prawnie broni - czyli tzw. bomb kasetowych czy min motylkowych ("stosowanie broni, pocisków i materiałów oraz sposobów prowadzenia wojny, które z natury rzeczy powodują zbędne szkody lub nadmierne cierpienie"). 

************

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina. 

Najnowsze informacje z Ukrainy po ukraińsku w naszym serwisie ukrayina.pl.

Więcej o: