Mariupol. Rosjanie ostrzelali szkołę artystyczną. Pod gruzami schronu może być nawet 400 osób

Rosjanie ostrzelali szkołę artystyczną w Muriapolu, która służyła za schron dla ludności cywilnej. Z informacji Rady Miejskiej wynika, że w środku mogło ukrywać się nawet 400 osób.

Rosyjscy okupanci zrzucili bomby na szkołę artystyczną w Mariupolu, mieście portowym znajdującym się na południu Ukrainy. W miejscu tym ukrywało się około 400 mieszkańców - kobiety, dzieci i osoby starsze. Informację tę podała "Ukraińska Prawda" powołując się na wpis Rady Miasta na komunikatorze Telegram. 

Zobacz wideo Mariupol zniszczony przez rosyjskie wojska. Wideo z drona

Wojna w Ukrainie. Rosjanie ostrzelali szkołę artystyczną w Mariupolu. Służyła za schron

Jak podają ukraińskie media, budynek został zniszczony. Ludzie cały czas znajdują się pod gruzami. Na razie nie wiadomo, czy ktoś zginął. Informację tę podała także agencja AP.

Jak informuje Rada Miasta Mariupola, od godziny 8:00 w niedzielę do polityków dotarły informacje, że mieszkańcy dzielnic z lewej części miasta są nielegalnie deportowani do Rosji. "Osobom przymusowo deportowanym skonfiskowano ukraińskie paszporty, a zamiast tego wydano dokumenty, który nie mają mocy prawnej i nie są uznawane w całym cywilizowanym świecie. Okupanci posługują się metodami nazistów" - czytamy na Telegramie

Przeczytaj więcej informacji z Ukrainy na stronie głównej Gazeta.pl. 

Rosjanie wcześniej zaatakowali też teatr. Od środy udało się ewakuować z niego około 130 osób

W środę 16 marca Rosjanie przeprowadzili atak na Teatr Dramatyczny w Mariupolu, który także służył jako schron dla ludności. W budynku przebywało około tysiąc mieszkańców, którzy stracili dach nad głową w wyniku ostrzału ze strony okupantów. Ministerstwo Obrony Rosji zaprzeczyło, by samoloty Rosji brały udział w bombardowaniu i oskarżyło ukraińską brygadę Azow - co wpisuje się w rosyjskie przekazy propagandowe, które oskarżają członków tej formacji o zabijanie Ukraińców. Wiadomości te, których celem jest dezinformacja, przekazywane są także w mediach społecznościowych - dlatego warto zachować ostrożność i nie udostępniać ich dalej.

Do 19 marca z gruzów teatru udało się wyciągnąć 130 osób. Ewakuacja osób uwięzionych w schronie jest jednak trudna, z powodu ciężkiego ostrzału kontynuowanego przez Rosję. Rada Miejska Mariupola przekazała, że ??rosyjskie wojska codziennie zrzucają na miasto od 50 do 100 bomb lotniczych. Okupanci uszkodzili 80-90 proc. zabudowy miasta.

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina. 

Najnowsze informacje z Ukrainy po ukraińsku w naszym serwisie ukrayina.pl.

Więcej o: