Tu Rosja uderza w cele cywilne. Szkoły, szpitale, osiedla. Na mapie widać miejsca użycia broni kasetowej

Rosjanie używają wobec ukraińskich cywilów zabronionej broni kasetowej - ONZ i Amnesty International twierdzą, że zgromadziły wiarygodne dowody w tej sprawie. Dołączyli do nich dziennikarze śledczy z serwisu Bellingcat, którzy stworzyli specjalną, interaktywną mapę. Widać na niej cele ataków.
Zobacz wideo Kijów. Kliczko: Pocisk spadł obok szkoły i przedszkola

Dziennikarze śledczy z międzynarodowej grupy Bellingcat analizują ogólnodostępne informacje i materiały, takie jak wpisy na portalach społecznościowych, zdjęcia czy filmy - a następnie poddają je weryfikacji. Ich praca jest szczególnie ważna w obliczu wojny w Ukrainie, zwłaszcza że od początku inwazji nie brakuje propagandowych fake newsów z Kremla i niepokojących doniesień o stosowaniu przez Rosjan zakazanych rodzajów broni wobec cywilów.

Pocisk rakietowy 'Kindżał' na samolocie podczas Dnia Zwycięstwa w Moskwie, 2018 rok.Rosja użyła broni hipersonicznej w Ukrainie

Rosjanie mieli użyć broni kasetowej. Miejsca ataku można sprawdzić na mapie

Bellingcat stworzył specjalną mapę, na której można sprawdzić gdzie i z użyciem jakiej amunicji rosyjskie wojsko atakowało ukraińską ludność cywilną. Mapa ma filtry, które wyszczególniają, jaki obiekt został zaatakowany - np. osiedle, ośrodek zdrowia, szkoła, placówka wojskowa czy świątynia. Można tam sprawdzić, gdzie rosyjscy żołnierze posłużyli się bronią kasetową - zakazaną w Konwencji genewskiej.

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina >>>

Biuro Praw Człowieka przy ONZ poinformowało przed tygodniem, że zgromadziło "wiarygodne raporty" w sprawie użycia broni kasetowej przez Rosjan. Niezależnie potwierdziło to także Amnesty International. ONZ dodało, że masowe użycie broni tego typu może zostać zakwalifikowane jako zbrodnia wojenna - przekazała Agencja Reutera.

Rzekome użycie broni fosforowej w PopasnejUkraińska policja: "Rosjanie użyli broni fosforowej". Jest zakazana

Dlaczego broń kasetowa jest zabroniona? Dr Marcin Andrzej Piotrowski z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych wyjaśnił w TVN24, że bomby kasetowe "przenoszą po kilkadziesiąt lub kilkaset mniejszych ładunków". - Są to małe ładunki wybuchowe, mniejsze nawet od granatu ręcznego i większość z nich eksploduje - dodał. Pociski, które nie wybuchną od razu, zagrażają cywilom, bo działają jak miny przeciwpiechotne. Ukraińska armia podaje, że rosyjskie bomby kasetowe spadły w okolicach Czernichowa, Kijowa i Charkowa.

Najnowsze informacje z Ukrainy po ukraińsku w naszym serwisie ukrayina.pl >>>

Z mapy Bellingcata wynika, że rosyjskie wojsko co najmniej sześciokrotnie użyło tego rodzaju bomb również w Mikołajowie, a także raz w Ochtryce, Wuhłedarze, Doniecku i Mariupolu.

Mapa dostępna jest pod tym linkiem.

Więcej o: