Broń hipersoniczna - jak działa? Rosjanie przyznali się do jej użycia w Ukrainie

Broń hipersoniczna to najnowszy rodzaj broni używanej przez Rosję. W sobotę ministerstwo obrony tego kraju poinformowało o użyciu takich pocisków w wojnie w Ukrainie. Jak działa broń hipersoniczna i czy zmieni system prowadzenia wojny w przyszłości?

W sobotę 19 marca rosyjskie Ministerstwo Obrony poinformowało o wykorzystaniu hipersonicznego pocisku "Kindżał". W nocy wojsko ostrzelało ukraińską, podziemną instalację wojskową. Według Rosji jest to pierwsze wykorzystanie tego typu broni w wojnie w Ukrainie. 

Pocisk rakietowy 'Kindżał' na samolocie podczas Dnia Zwycięstwa w Moskwie, 2018 rok.Rosja użyła broni hipersonicznej w Ukrainie

Wojna w Ukrainie. Rosja użyła broni hipersonicznej

Pociski hipersoniczne to broń, nad którą od lat pracują takie mocarstwa, jak Rosja, Chiny czy Stany Zjednoczone. Na razie jednak tylko Rosja wykorzystała tego rodzaju broń - Chiny mają testować własne pociski, a USA są nadal w fazie przygotowania pocisków. Tym samym Rosja stała się bezwzględnym liderem tego typu uzbrojenia. Czym charakteryzuje się broń hipersoniczna? 

 

Pociski hipersoniczne to broń, która porusza się z prędkością kilkukrotnie większą od prędkości dźwięku. W praktyce oznacza to, że taka rakieta pokonuje od 1,6 do nawet ośmiu kilometrów w ciągu zaledwie jednej sekundy. Ogromna prędkość pocisków sprawia, że może być ona z powodzeniem wykorzystywana podczas ofensywy. 

Przeczytaj więcej informacji z Ukrainy na stronie głównej Gazeta.pl.

Zobacz wideo Kijów. Kliczko: Pocisk spadł obok szkoły i przedszkola

"Kindżał" to hipersoniczny pocisk manewrujący - może uniknąć każdego systemu obronnego

Z danych Ministerstwa Obrony Rosji wynika, że pociski hipersonicznej mogą zmieniać kurs w trakcie lotu, co poza prędkością dodatkowo utrudnia ich zestrzelenie. "Kindżał", czyli pocisk użyty w wojnie w Ukrainie, należy do hipersonicznych pocisków manewrujących, które korzystają z normalnych silników - pociski te mogą w trakcie lotu wykonywać uniki. Poza nimi pociski hipersoniczne mogą przypominać pojazdy szybujące - po wystrzeleniu takiej rakiety docierają one do celu w locie szybowcowym - ich trajektoria lotu jest jednak trudna do obliczenia. 

"Kindżał" to pocisk powietrze-ziemia, który może być wystrzelony z ziemi lub z powietrza (za pomocą myśliwca MiG-31K lub od niedawna bombowca Tu-22M3). Maksymalny zasięg tej rakiety wynosi do trzech tysięcy kilometrów. Hipersoniczna prędkość pozwala uniknąć każdego systemu obronnego - także bardzo nowoczesnych baterii Patriot

Grafika przedstawiająca amerykański testowy szybowiec hipersoniczny HTV-2Czym jest broń hipersoniczna. Czy to rewolucja?

Jak podaje rzeczpospolita.pl, amerykanie zaczęli pracę nad pociskami hipersonicznymi dopiero od momentu, gdy poinformowano o udanych pracach nad tego typu bronią w Rosji i Chinach. Wcześniej USA koncentrowało się na hipersonicznych pojazdach kosmicznych i pociskach do przenoszenia głowic konwencjonalnych, np. do walki z terrorystami. 

***********

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina. 

Najnowsze informacje z Ukrainy po ukraińsku w naszym serwisie ukrayina.pl

Więcej o: