Ukraina. Zlikwidowano grupę rosyjskiego specnazu - jedną z najbardziej doświadczonych bojowo formacji

"Ukraińska Prawda", powołując się na informacje ze sztabu wojskowego Ukrainy podała, że wojskom udało się przeprowadzić udany atak na żołnierzy rosyjskiego wywiadu wojskowego GRU. Rosjanie zostali rozbici w szkole w Charkowie, którą zajeli kilka dni wcześniej.

Operacja wojsk ukraińskich została przeprowadzona w ubiegłym tygodniu, jednak dopiero teraz udało się potwierdzić, że osoby zabite podczas ataku należały do grupy rosyjskiego specnazu. Jak podaje "Ukraińska Prawda", grupa ta rozlokowała się w jednej ze szkół w Charkowie

Zobacz wideo Żytomierz. Mieszkańcy wstrząśnięci rosyjskimi atakami. "Niech Bóg da nam zdrowie i powstrzyma tę syrenę od wycia"

Ukraińcom udało się rozbić rosyjską grupę żołnierzy, w której znaleźli się członkowie elitarnego specnazu

"Zaplanowano specjalną operację zniszczenia wroga, która zakończyła się pełnym sukcesem. Co najmniej 15 rosyjskich okupantów zostało wyeliminowanych, o czym świadczą zdjęcia dostarczone przez naocznych świadków" - czytamy na ukraińskim portalu.

Jednocześnie wojsko Ukrainy, które było bezpośrednio zaangażowane w likwidację zgrupowania przekazało, że po stronie ukraińskiej nie ma ofiar, ale jest jeden ranny żołnierz. Mężczyzna przebywa w szpitalu, ale jego zdrowie i życie nie jest zagrożone.

Przeczytaj więcej informacji z Ukrainy na stronie głównej Gazeta.pl.

Pocisk rakietowy 'Kindżał' na samolocie podczas Dnia Zwycięstwa w Moskwie, 2018 rok.Rosja użyła broni hipersonicznej w Ukrainie

Rosyjski specnaz - jedna z najbardziej doświadczonych bojowo formacji na świecie

Specnaz to potoczna nazwa dla Wojsk Specjalnego Przeznaczenia Federacji Rosyjskiej. Są to specjalne siły wojskowe, które najpierw podlegały radzieckiemu, a obecnie rosyjskiemu zarządowi wywiadu wojskowego GRU. Specnaz został po raz pierwszy użyty w wojnie domowej w Hiszpanii (1936-1939). W założeniu grupa zajmuje się zwalczaniem terroryzmu i uwalnianiem zakładników. Ze względu na skalę przedsięwzięć, w jakich udział biorą członkowie, specnaz uznawany jest za jedną z najbardziej doświadczonych bojowo formacji na świecie.  

Działania specnazu często budziły jednak kontrowersję, w szczególności podczas ataku na moskiewski teatr na Dubrowce czy atak na szkołę w Biesłanie, podczas którego zginęło bardzo dużo cywilów. Podobno żołnierze specnazu biorą udział w brutalnych treningach sprawnościowych. W ramach "ćwiczeń" są poddawani torturom - na wypadek pojmania przez wroga i przesłuchań. 

Wojna w Ukrainie - zdjęcie ilustracyjneRanni rosyjscy żołnierze w białoruskich szpitalach. "Non stop operacje"

************

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina. 

Najnowsze informacje z Ukrainy po ukraińsku w naszym serwisie ukrayina.pl

Więcej o: