Wojna w Ukrainie. Szef Pentagonu o taktycznych błędach Rosji. Mówił również o Chinach

Sekretarz obrony USA Lloyd Austin powiedział w piątek w wywiadzie dla stacji CNN, że Stany Zjednoczone "widziały wiele błędów" Rosji podczas inwazji na Ukrainę. Został również zapytany o to, czy Chiny pomogą Rosji, np. gospodarczo czy militarnie.

Sekretarz obrony USA Lloyd Austin udzielił w piątek 18 marca wywiadu dla stacji CNN. W rozmowie z Donem Lemonem przeprowadzonej podczas wizyty w bułgarskiej stolicy Sofii szef Pentagon poinformował, że według jego wiedzy Rosjanie "nie posunęli się do przodu tak szybko, jak by sobie tego życzyli".

Jak powiedział Lloyd Austin, Rosjanie "zmagali się z logistyką". Dodał także że nie widział dowodów ani na "dobre wykorzystanie wywiadu taktycznego", ani na "integrację sił powietrznych i naziemnych".

Zobacz wideo Kamala Harris: Atak na jednego członka NATO jest atakiem na wszystkich

Szef Pentagonu o błędach Rosji. "Naprawdę mieli problemy"

Od początku inwazji na Ukrainę, która rozpoczęła się prawie miesiąc temu (24 lutego), wojska rosyjskie zbombardowały i zniszczyły duże połacie miast. Najbardziej ucierpiały Mariupol i Charków, w których narasta kryzys humanitarny. Ukrainie udało się jednak zapobiec zajęciu przez Rosję dużych obszarów kraju, w tym stolicy Kijowa

- Myślę, że [Rosja - przyp red] sądziła, że szybko, bardzo szybko przejmie stolicę. Nie była jednak w stanie tego zrobić - powiedział szef Pentagonu. Jak dodał: - Jest wiele rzeczy, które spodziewaliśmy się zobaczyć, a których po prostu nie widzieliśmy. A Rosjanie naprawdę mieli pewne problemy. Tak więc wiele z ich założeń nie okazało się prawdą, gdy weszli w tę walkę.

W obliczu zaciekłego oporu ukraińskiego wobec inwazji Rosja również boryka się z niskim morale żołnierzy i stara się uzupełnić zapasy tysięcy żołnierzy w kraju, powiedzieli w tym tygodniu przedstawiciele USA i NATO CNN.

Więcej najnowszych informacji na temat wojny w Ukrainie na stronie głównej Gazeta.pl

Co zrobią Chiny? Szef Pentagonu: Wyraziliśmy się jasno

Austin został również zapytany o stanowisko Chin w sprawie wojny. Jak donosił wcześniej w tym tygodniu "Financial Times", Rosja poprosiła Chiny o wsparcie wojskowe i pomoc gospodarczą. Zarówno Rosja, jak i Pekin zaprzeczyły, by takie prośby się pojawiły.

W piątek prezydent Joe Biden starał się odwieść prezydenta Chin Xi Jinpinga od pomocy Rosji. Podczas blisko dwugodzinnej wideorozmowy ostrzegał o "implikacjach i konsekwencjach", jakie może nieść ze sobą pomoc Rosji.

Austin powiedział CNN, że "trudno powiedzieć", co finalnie zrobią Chiny.

- Mam nadzieję, że Chiny nie poprą tego nikczemnego aktu Putina. Mam nadzieję, że uznają potrzebę poszanowania suwerennego terytorium - powiedział CNN. Jak jednak dodał "wyraziliśmy się jasno, że jeśli to zrobią, my ocenimy to jako zły wybór".

Lloyd Austin: Stany Zjednoczone zrobią wszystko, co w ich mocy

Wcześniej Stany Zjednoczone poinformowały, że zapewniły Ukrainie pomoc finansową i wojskową w walce z Rosją - w tym dodatkowe 800 milionów dolarów na pomoc w zakresie bezpieczeństwa. Powstrzymały się jednak od pomocy we wprowadzeniu strefy zakazu lotów nad Ukrainą, ponieważ starają się unikać bezpośredniego zaangażowania w konflikt. Austin przekazał CNN, że Biden "bardzo jasno powiedział, że nasi żołnierze nie będą zaangażowani w walkę z Rosją na Ukrainie".

Sekretarz obrony powiedział, że wprowadzenie przez USA strefy zakazu lotów wymagałoby kontrolowania nieba, angażowania rosyjskich samolotów i niszczenia systemów lotniczych na Ukrainie, Białorusi i Rosji.

- To by oznaczało, że walczymy z Rosją - dwa kraje zasilane energią jądrową, których nikt nie chce oglądać w konflikcie. To nie jest dobre dla regionu. To nie jest dobre dla świata - powiedział szef Pentagonu. Jak jednak dodał, "Stany Zjednoczone zrobią wszystko, co w ich mocy, by obronić każdy centymetr terytorium NATO".

***

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina.

Najnowsze informacje z Ukrainy po ukraińsku w naszym serwisie ukrayina.pl

Więcej o: