Zaginęła ukraińska dziennikarka Wiktoria Roszczina. Prawdopodobnie zatrzymały ją rosyjskie służby

Wiktoria Roszczina, ukraińska dziennikarka, zaginęła kilka dni temu. Jak udało się ustalić portalowi Hromadske, reporterka najpewniej została porwana przez Federalną Służbę Bezpieczeństwa Rosji.

Wiktoria Roszczina w trakcie wojny nagrywała filmy i pisała artykuły dla ukraińskiego portalu Hromadske. Redakcja przez dwa dni próbowała samodzielnie odszukać dziennikarkę, ale bezskutecznie. Teraz apeluje o pomoc w poszukiwaniach. 

Zobacz wideo Wywiad z merem Melitopola. Czy był torturowany?

Rosjanie ostrzelali samochód z napisem "prasa". Później okradli dziennikarkę

Ostatni artykuł dziennikarki został opublikowany 11 marca. Roszczina opisała w nim jak wygląda życie w okupowanym przez Rosjan Enerhodar (obwód zaporoski). Tego dnia redakcja po raz ostatni miała kontakt z dziennikarką, która najprawdopodobniej była w drodze z Zaporoża do Mariupola, ale z powodu słabego zasięgu rozmowa była utrudniona. Hromadske ustaliło tylko, że ich dziennikarka opuściła Energodar.

Nazajutrz z Roszcziną nie udało się już skontaktować. Według świadków, który chcą pozostać anonimowi, reporterka znajdowała w tym czasie w Berdiańsku - mieście położonym nad Morzem Azowskim. 

Auto, którym jechała z kierowcą, zostało ostrzelane w okolicach Zaporoża przez rosyjską kolumnę czołgów - informuje Europeanjournalists.org. Jak podaje portal, jadący samochodem z napisem "prasa" dziennikarze nie zostali ranni, a przed okupantem schowali się za opuszczonymi domami. Rosyjscy żołnierze ukradli im m.in. laptopa i aparat.

Władca Rosji Władimir Putin przemawia podczas koncertu z okazji ósmej rocznicy anszlusu Krymu. Moskwa, 18 marca 2022Rosja. Podczas wiecu poparcia dla wojny w Ukrainie Putin nagle znika

Przeczytaj więcej informacji z Ukrainy na stronie głównej Gazeta.pl.  

Zaginęła ukraińska dziennikarka. Najprawdopodobniej zatrzymały ją rosyjskie służby

W środę Hromadske ustalił, że najprawdopodobniej dzień wcześniej (15 marca) kobieta została zatrzymana przez Federalną Służbę Bezpieczeństwa Rosji. Od tamtego momentu miejsce pobytu Wiktorii Roszcziny pozostaje nieznane. Europeanjournalists.org przekazało, że 12 marca zaginął także ukraiński dziennikarz Oleg Baturin z gazety "Nowy Den". Po raz ostatni był widziany w Kachowku w obwodzie chersońskim.

Od początku ataku Rosji na Ukrainę zginęło pięcioro przedstawicieli mediów. "Rosyjscy okupanci walczą z obiektywnym relacjonowaniem popełnionych przez nich zbrodni wojennych w Ukrainie - zabijają i strzelają do dziennikarzy. Co najmniej 35 dziennikarzy ucierpiało już z rąk rosyjskich bojowników" - przekazała za pośrednictwem Telegrama ukraińska rzeczniczka praw obywatelskich Ludmiła Denisowa, cytowana przez nv.ua.

Teatr Dramatyczny w Mariupolu po bombardowaniuMariupol. Pod gruzami teatru wciąż są setki osób. Uratowano 130

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina

Najnowsze informacje z Ukrainy po ukraińsku w naszym serwisie ukrayina.pl

Więcej o: