Macron znów rozmawiał z Putinem. "Skrajne zaniepokojenie", Pałac Elizejski mówi o jednym żądaniu

W piątek Emmanuel Macron znów rozmawiał z Władimirem Putinem, ale negocjacje nie przyniosły skutku. Po rozmowie prezydentów Francji i Rosji Kreml kontynuuje propagandowy przekaz. "Siły Zbrojne Rosji robią wszystko, aby ratować życie ludności cywilnej" - czytamy w komunikacie.

W rozmowie telefonicznej z Władimirem Putinem prezydent Francji Emmanuel Macron wyraził skrajne zaniepokojenie sytuacją w Mariupolu, gdzie od dwóch tygodni trwa oblężenie, a rosyjska armia bombarduje budynki cywilne. Francuski przywódca miał domagać się od Putina natychmiastowego zawieszenia broni.

Zobacz wideo Żytomierz. Mieszkańcy wstrząśnięci rosyjskimi atakami. "Niech Bóg da nam zdrowie i powstrzyma tę syrenę od wycia"

Macron domaga się zaprzestania oblężenia Mariupola oraz otwarcia korytarzy humanitarnych

Biuro prezydenta podało, że rozmowa Emmanuela Macrona z Władimirem Putinem trwała ponad godzinę. "Prezydent Republiki poruszył kwestie pogorszenia się sytuacji humanitarnej na Ukrainie, kontynuowania bombardowań uderzających w ludność cywilną i braku poszanowania dla praw człowieka" - przekazał Pałac Elizejski.

Przeczytaj więcej informacji z Ukrainy na stronie głównej Gazeta.pl. 

Emmanuel Macron domagał się od prezydenta Rosji zaprzestania oblężenia Mariupola i otwarcia korytarzy humanitarnych. Negocjacje nie przyniosły przełomu. W czwartek Macron rozmawiał z prezydentem Ukrainy Wołodymirem Zełenskim i obiecał zwiększenie pomocy wojskowej i humanitarnej.

Kłamstwa Kremla po rozmowie z Macronem: Rosja robi wszystko, aby ratować życie cywilów

Po rozmowie Putina z Macronem Kreml przekazał rosyjskiej agencji prasowej Interfax.ru propagandowy komunikat, w którym przedstawia nieprawdziwe informacje dotyczące wojny w Ukrainie

"Odpowiadając na obawy wyrażone przez Emmanuela Macrona, prezydent Rosji powiedział, że podczas specjalnej operacji wojskowej Siły Zbrojne Rosji robią wszystko, co możliwe, aby ratować życie ludności cywilnej, w tym organizując korytarze humanitarne dla ich bezpiecznej ewakuacji. Z czasem zwrócono uwagę na liczne zbrodnie wojskowe popełniane codziennie przez ukraińskie siły bezpieczeństwa i nacjonalistów, w szczególności masowy ostrzał rakietowy i artyleryjski miast Donbasu" - przekazał Kreml, który od początku inwazji podtrzymuje kłamliwą narrację w kwestii wojny w Ukrainie.

Rosyjski rząd oraz media przekazują nieprawdzie informacje o przyczynach agresji Moskwy na Ukrainę. Kreml poinformował, że rosyjskie wojska weszły na terytorium Ukrainy ze względu na rzekomy zamach terrorystyczny.

Ukraina drugiego dnia wojny złożyła do Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości z siedzibą w Hadze powództwo przeciw Rosji. W środę trybunał wydał wyrok, w którym stwierdził, że insynuacje Moskwy są kłamstwem, a jej napaść na Ukrainę jest nielegalna. Wezwano również Rosję do natychmiastowego przerwania działań wojennych.

 Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina

Najnowsze informacje z Ukrainy po ukraińsku w naszym serwisie ukrayina.pl

Więcej o: