109 wózków dziecięcych na lwowskim Rynku. Symbolizują dzieci zabite przez Rosjan

Na Rynku we Lwowie stanęło 109 dziecięcych wózków - symbol 109 ukraińskich dzieci, które zostały zabite w trakcie inwazji Rosji na Ukrainę. "Nie zobaczą już tego świata, bliskich i pokoju w Ukrainie" - piszą organizatorzy poruszającej akcji.
Zobacz wideo Ekspertka ds. Ukrainy: Rosja zupełnie nie doceniła ukraińskiego ducha

Akcję pod nazwą "Cena wojny" zorganizowała Rada Miejska Lwowa w ramach kampanii "Zjednoczeni dla Ukrainy". 22 dni od rozpoczęcia rosyjskiej inwazji tamtejsze wojska zamordowały 109 ukraińskich dzieci. W hołdzie dla nich na lwowskim Rynku ustawiono 109 wózków. "Stały się aniołami. Zamiast zdecydowanych działań świata, teraz to one bronią ukraińskiego nieba" - czytamy na stronie ratusza.

Wołodymyr Zełenski Zełenski do Rosjan: Kochajcie swoje dzieci bardziej, niż boicie się władzy

109 wózków na Rynku we Lwowie. Ta liczba to dopiero początek, ofiar wśród dzieci jest więcej

Radni zwracają uwagę, że podana przez nich liczba nie uwzględnia ofiar z Mariupola. Miasto wciąż jest ostrzeliwane przez rosyjskie wojsko. "Oficjalne liczby z pewnością są wyższe - ze względu na ostrzał nie da się dotrzeć do wszystkich ofiar" - napisała dziennikarka "The Kyiv Independent" Asami Terajima, która opublikowała zdjęcie z wózkami. "Liczba ofiar śmiertelnych rośnie z dnia na dzień w wyniku ludobójstwa, jakiego wróg dokonuje na narodzie ukraińskim" - podkreślają organizatorzy.

Nagroda Nobla - zdjęcie ilustracyjne Pokojowa Nagroda Nobla dla Wołodymyra Zełenskiego i narodu ukraińskiego?

Mer Lwowa apeluje: Zamknijcie niebo nad Ukrainą, dajcie przyszłość naszym dzieciom

Lwowski ratusz apeluje do świata o wprowadzenie zakazu lotów nad Ukrainą, aby w taki sposób uchronić ukraińskie dzieci przed śmiercią i zapewnić im przyszłość. "Wzywamy wszystkich dorosłych na całym świecie, aby stanowili tarczę chroniącą ukraińskie dzieci. Zachęćcie rządy innych państw, aby zamknęły niebo nad Ukrainą" - napisał na Facebooku mer Lwowa Andrij Sadowy.

Sadowy zamieścił także krótkie wideo z Rynku, na którym stanęły wózki dziecięce:

Więcej o: