Ilu rosyjskich żołnierzy zginęło już w Ukrainie? Straty oszacował amerykański wywiad

"New York Times" podał szacunkowe straty rosyjskiej armii w Ukrainie. Amerykański wywiad, na który powołuje się tytuł, doliczył się siedmiu tysięcy zabitych rosyjskich żołnierzy.

Więcej na temat wojny w Ukrainie znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Mimo że dane podawane przez amerykański wywiad odbiegają od liczb podawanych przez ukraiński rząd, to i tak straty Rosjan podczas wojny w Ukrainie są bardzo duże. Podczas trwającej trzy tygodnie inwazji Rosja straciła więcej żołnierzy, niż USA przez 20 lat w Afganistanie i Iraku łącznie - podkreślają dziennikarze "New York Timesa".

Zobacz wideo Kamiński: Dziś racją stanu jest korekta polityki Morawieckiego względem praworządności

Amerykański wywiad: duże straty wpływają na niskie morale Rosjan

Tak wysoka liczba ofiar po stronie rosyjskiego wojska nie tylko świadczy o skuteczności działania ukraińskiej armii. Pentagon podaje, że straty bardzo mocno wpływają na wolę dalszej walki wśród żołnierzy armii Federacji Rosyjskiej.

Raporty wywiadowcze, na które powołuje się "New York Times", świadczą o bardzo niskim morale wśród Rosyjskich żołnierzy. Pojawiły się doniesienia o wojskowych z Rosji po prostu porzucających swoje pojazdy i idących do lasu.

"Tak wysoki poziom strat wpływa na morale i spójność jednostek, ogranicza świadomość operacyjną" - tłumaczy na łamach gazety Evelyn Farkas, która za prezydentury Baracka Obamy kierowała w Pentagonie działem zajmującym się Rosją i Ukrainą. Podkreśla jednak, że te straty dotyczą głównie wojsk lądowych.

Niską wolą walki można tłumaczyć zatrzymanie się rosyjskiej ofensywy w okolicy Kijowa. Brak zaangażowania wojsk lądowych powoduje jednak, że zwiększa się intensywność nalotów. Bombardowania pozwalają ukryć, jak słabo radzą sobie piechurzy.

NYT podaje, że łącznie w wojnie na Ukrainie bierze udział ponad 150 tys. rosyjskich wojskowych. Doliczając do tego siedem tysięcy zabitych, a także tych, którzy zostali ranni - czyli szacunkowo od 14 do 21 tys. - straty przekraczają 10 proc. składu osobowego rosyjskich oddziałów.

W środę rano sztab generalny Sił Zbrojnych Ukrainy podał, że Rosjanie stracili 13,8 tysiąca żołnierzy. Ukraińcy uwzględniają w tej liczbie żołnierzy wroga zabitych, rannych i wziętych do niewoli.

***

Trwa rosyjska wojna przeciwko Ukrainie. Są informacje o zniszczonych domach, rannych i zabitych. Potrzeby rosną z godziny na godzinę. Dlatego Gazeta.pl łączy sił z Fundacją Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej (PCPM), by wesprzeć niesienie pomocy humanitarnej Ukrainkom i Ukraińcom. Każdy może przyłączyć się do zbiórki, wpłacając za pośrednictwem Facebooka lub strony pcpm.org.pl/ukraina.

Najnowsze informacje z Ukrainy po ukraińsku w naszym serwisie ukrayina.pl

Więcej o: