Wojna w Ukrainie. Dramat mieszkańców Czernihowa. Ostatniej doby Rosjanie zabili ponad 50 cywilów

Władze Czernihowa informują o ponad 50 cywilach zabitych przez ostatnią dobę w ich mieście. Mieszkańcy nie mają jak uciekać. Rosjanie strzelają nawet do ludzi stojących w kolejkach po chleb.

Władze Ukrainy podały, że z powodu rosyjskich ostrzałów tylko w ciągu ostatniej doby w Czernihowie zginęło 53 cywilów. Władze miasta informują, że Rosjanie wciąż dokonują ataków lotniczych i artyleryjskich na miasto. Brakuje tam prądu, ogrzewania i wody. Podejmowane są kolejne próby zorganizowania korytarzy humanitarnych.

Zobacz wideo Kamiński o pomyśle misji pokojowej NATO

Wojna w Ukrainie. Rosjanie zabijają cywilów w Czernihowie

Rosyjskie wojsko podczas walk w Czernihowie nieustannie zabija cywili. "Wróg kontynuuje systematyczne naloty artyleryjskie i powietrzne naszego regionu, niszcząc infrastrukturę cywilną" - napisał szef regionalnej administracji wojskowo-cywilnej Czernihowa Wiaczesław Chaus na Telegramie.

W środę rano Rosjanie ostrzelali ludzi stojących w kolejce po chleb. Władze Czernihowa poinformowały, że w ataku zginęło dziesięć osób.

Jak donoszą Ukraińcy, wciąż gromadzone są dowody, żeby oskarżyć Rosjan o zbrodnie wojenne, za czyny, których dopuszczają się na ludności cywilnej w Czernihowie.

Wojna w Ukrainie. Ataki na ludność cywilną również w Mariupolu

Wojsko rosyjskie atakuje ludność cywilną także w innych częściach Ukrainy. W Mariupolu zbombardowano teatr, w którym wielu ludzi szukało schronienia. W piwnicy budynku miało ukryć się około 1000 osób, w tym dzieci. Wcześniej, by uniknąć bombardowania obiektu, umieszczono wokół niego widoczne z powietrza napisy "DZIECI".

Obecnie trwa akcja ratunkowa w budynku teatru. Lokalne władze poinformowały, że schron przetrwał bombardowanie, ale nie jest znana liczba ofiar ani rannych. Obecnie służby ratownicze próbują dotrzeć do cywilów, którzy ukryli się w piwnicach teatru. Ocenia się, że w chwili bombardowania znajdowało się tam ponad tysiąc kobiet i dzieci.

Więcej na temat wojny w Ukrainie znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Zbombardowany teatr w MariupoluRosjanie zbombardowali teatr w Mariupolu. Wewnątrz setki cywilów

W Mariupolu, w przeciwieństwie do Czernihowa, możliwa jest obecnie częściowa ewakuacja. Mieszkańcy mogą uciekać prywatnymi samochodami lub podstawianymi autobusami. Dotychczas udało się ewakuować 11 tysiącom osób. 

***

Najnowsze informacje z Ukrainy po ukraińsku w naszym serwisie ukrayina.pl

Więcej o: