Tokio. Potężne trzęsienie ziemi. Tysiące domów bez prądu. Są ofiary śmiertelne

Trzęsienie ziemi o sile 7,4 w skali Richtera odcięło tysiące Japończyków od prądu. W wyniku silnych wstrząsów zginęły cztery osoby. Zdjęcia pokazują ogrom zniszczeń.

W środę Japonię nawiedziło niezwykle silne trzęsienie ziemi. Ludzie starają się naprawić zniszczenia, a firmy szacują straty. Ogromne utrudnienia komunikacyjne i przerwy w dostawie prądu wpłynęły na łańcuchy dostaw.

Zobacz wideo Jak sankcje nałożone na Rosję odbiją się na naszej gospodarce? Ekspert tłumaczy

Silne trzęsienie ziemi w Japonii przywołało wspomnienia z 2011 roku

Chociaż trzęsienia ziemi to dla Japończyków codzienność, to tak silne wstrząsy zdarzają się niezwykle rzadko. Żywioł przywołał wspomnienia z 2011 roku. Wtedy w tym samym obszarze odnotowano trzęsienie ziemi o mocy 9,1. W efekcie awarii uległa elektrownia atomowa w Fukushimie.

Silne trzęsienie ziemi w Japonii. Ogłoszono ostrzeżenie przed tsunamiSilne trzęsienie ziemi w Japonii. Ogłoszono ostrzeżenie przed tsunami Fot. Kyodo News/AP

- Ten wstrząs wydawał się inny (w porównaniu z trzęsieniem z 2011 roku), był ogromny. Musiałem się do czegoś przyczepić, aby utrzymać się w pionie - powiedział agencji Reutera Aoi Hoshino, który jest właścicielem baru w Fukushimie. Kiedy nadeszło trzęsienie ziemi, w jego lokalu byli klienci.

- Przez jakiś czas moje ręce nie przestawały się trząść - przyznał.

Trzęsienie ziemi zniszczyło wiele budynków. Odpadły fasady, zawaliły się dachy domów.

Około 300 km na południe od Fukushimy dzielnice Tokio pozbawione były prądu. W większości przypadków udało się go przywrócić w ciągu trzech godzin.

Mniej szczęścia miało około 5775 gospodarstw domowych obsługiwanych przez Tohoku Electric Power. Mieszkańcy tych domów pozostali bez prądu do godziny 12 lokalnego czasu.

Więcej informacji ze świata znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Trzęsienie ziemi w Japonii. Są ofiary

Premier Fumio Kishida poinformował, że w trakcie trzęsienia ziemi zginęły cztery osoby. Zapowiedział, że rząd będzie w stanie podwyższonej gotowości, ze względu na możliwość dalszych silnych wstrząsów w ciągu najbliższych trzech dni.

Według oficjalnych danych rannych zostało 107 osób, a 4300 domów do południa pozostawało bez wody.

Trzęsienie ziemi w Japonii. Pompa w elektrowni jądrowej nie działa. Wydano ostrzeżenie przed tsunamiTrzęsienie ziemi w Japonii. Problemy w elektrowni jądrowej. Strach przed tsunami

***

Trwa rosyjska wojna przeciwko Ukrainie. Są informacje o zniszczonych domach, rannych i zabitych. Potrzeby rosną z godziny na godzinę. Dlatego Gazeta.pl łączy sił z Fundacją Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej (PCPM), by wesprzeć niesienie pomocy humanitarnej Ukrainkom i Ukraińcom. Każdy może przyłączyć się do zbiórki, wpłacając za pośrednictwem Facebooka lub strony pcpm.org.pl/ukraina. Więcej informacji w artykule.

Jak pomóc Ukrainie? Gazeta.pl łączy siły z PCPMGazeta.pl łączy siły z PCPM, by wspierać Ukrainę. Sprawdź, jak możesz pomóc

Więcej o: