Trzęsienie ziemi w Japonii. Pompa w elektrowni jądrowej nie działa. Wydano ostrzeżenie przed tsunami

Silne trzęsienie ziemi w Japonii. Ponad dwa miliony mieszkańców nie mają prądu. Wstrząsy spowodowały wykolejenie się pociągu i zatrzymały pracę pompy wodnej na terenie elektrowni jądrowej. Tu nie ma jednak poważnego zagrożenia dla bezpieczeństwa.

Silne trzęsienie ziemi nawiedziło prefekturę Fukushima na japońskiej wyspie Honsiu. Według pierwszych informacji, jego magnituda wynosiła 7,3 w skali Richtera.

Zobacz wideo Trzęsienie ziemi w Chorwacji. Miasto Petrinja zostało zrujnowane

Trzęsienie ziemi w Japonii. Przestała pracować jedna z pomp wodnych w elektrowni jądrowej 

Około dwóch milionów odbiorców nie ma prądu, z czego ponad 700 tysięcy w samym Tokio. Ogłoszono ostrzeżenie przed tsunami. Fala może osiągnąć według szacunków tamtejszych sejsmologów i meteorologów ponad metr wysokości. Na razie nie ma na szczęście informacji o ewentualnych poszkodowanych lub poważnych zniszczeniach. Do trzęsienia doszło u wybrzeży prefektury Fukushima ok. 60 kilometrów od linii brzegowej. To niemal to samo miejsce epicentrum, jak przy tragicznym trzęsieniu ziemi z 2011 r.

Telewizja BNO News opublikowała mapę epicentrum trzęsienia ziemi. Wstrząsy były silnie odczuwalne również w stolicy Japonii

Jednym z poważniejszych wypadków spowodowanych trzęsieniem było wykolejenie się pociągu Tohoku Shinkansen. Do zdarzenia doszło między Fukushimą a Miyagi - poinformowała japońska telewizja NHK. W pociągu podróżowało 96 pasażerów, nikt nie został ranny. Jak udało się ustalić dziennikarzom tej stacji, kilka wagonów pociągu wypadło z torów. W sieci pojawiły się zdjęcia wnętrza wykolejonego pociągu. 

16 marca 2022 r. Ludzie oglądają program informujący o pociskach wystrzelonych przez Koreę PółnocnąKorea Północna wystrzeliła rakietę. "Próba zakończona niepowodzeniem"

Stacja poinformowała także, że Tokyo Electric Power Company sprawdza dwie elektrownie jądrowe znajdujące się w prefekturze Fukushima. Z raportu, który otrzymała firma wynika, że pompy wodne basenów do przechowywania wypalonego paliwa w dwóch budynkach reaktorów w zakładzie Fukushima Daini przestały pracować, jednak później jedna z pomp ponownie ruszyła.  

Przeczytaj więcej podobnych informacji ze świata na na stronie głównej Gazeta.pl.

11 lat temu pobliski rejon nawiedziło trzęsienie ziemi o magnitudzie 9 stopni. Zginęło wtedy blisko 16 tysięcy osób. Spowodowana trzęsieniem fala tsunami uszkodziła elektrownię atomową w Fukushimie, powodując najdroższą w skutkach katastrofę naturalną w historii.

Saharyjski pył w Europie - SzwajcariaPył znad Sahary dociera nad Polskę. Gdzie się pojawi? Wpływa na zdrowie?

Więcej o: