Korea Północna wystrzeliła rakietę, która spadła od razu po starcie. "Próba zakończona niepowodzeniem"

Korea Północna wystrzeliła rakietę. Próba okazała się nieudana. Jej szczątki spadły w okolicach Pjongjangu - poinformowała Korea Południowa. Stany Zjednoczony potępiły działanie Korei Północnej jako złamanie rezolucji ONZ.

Jak podaje wojsko Korei Południowej, pocisk został wystrzelony z międzynarodowego lotniska w Sunan, poza stolicą Korei Północnej, Pjongjangiem. "Próba zakończyła się niepowodzeniem" - napisano w oświadczeniu. - Prawdopodobnie pocisk balistyczny eksplodował jeszcze w powietrzu, jeszcze w fazie wspomagającej, na wysokości poniżej 20 kilometrów (12 mil) - powiedział Agencji Reutera urzędnik Kolegium Połączonych Szefów Sztabów Korei Południowej (JCS). 

Zobacz wideo Ostrzał rosyjskiej kolumny w okolicach Kijowa

Kora Północna przeprowadziła nieudany wystrzał rakiety i złamała rezolucję ONZ

Szczątki rakiety spadły ponoć w Pjongjangu lub w jego pobliżu - poinformował NK News z Seulu, powołując się na anonimowych świadków. "Nieudany start podkreślił niebezpieczeństwo stojące za decyzją Korei Północnej o wykorzystaniu lotniska tak blisko gęsto zaludnionych obszarów cywilnych jako miejsca do testowania dużych pocisków" - twierdzą eksperci. Lotnisko Sunan było już ostatnio miejscem wystrzelania rakiet - m.in. 27 lutego i 5 marca.

Rzecznik Departamentu Stanu USA powiedział, że był to "wystrzelenie rakiety balistycznej" i potępił to jako naruszenie rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ, ale odmówił komentarza, gdy zapytano go o zgłoszoną awarię. 

Ostrzelany blok w Kijowie, zdjęcie z 15 marcaRosyjskie okręty ruszyły na Odessę. Eksplozja w Zaporożu [PODSUMOWANIE]

Seria testów rakietowych Korei Północnej. W tym roku przeprowadzono aż dziewięć podobnych prób

Jak podaje Agencja Reutera, Korea Północna przeprowadziła w tym roku już dziewięć testów broni do 5 marca, które spotkały się z potępieniem ze strony Stanów Zjednoczonych, Korei Południowej i Japonii. Wystrzelenia rakiet 27 lutego i 5 marca nie wykazały pełnego zasięgu pocisku, a analitycy stwierdzili, że Korea Północna mogła użyć tylko jednego stopnia pocisku lub dostosować jego objętość paliwa do lotu na niższych wysokościach. 

Przeczytaj więcej podobnych informacji na stronie głównej Gazeta.pl.

Stany Zjednoczone i Korea Południowa ostrzegły, że Korea Północna może przygotowywać się do wystrzelenia międzykontynentalnego pocisku balistycznego (ICBM) na pełnym dystansie po raz pierwszy od 2017 roku.

Korea Północna nie testowała ICBM (Międzykontynentalny pocisk balistyczny) ani bomby jądrowej od tamtego czasu, ale powiedziała, że może wznowić takie testy, ponieważ rozmowy o denuklearyzacji ze Stanami Zjednoczonymi utknęły w martwym punkcie. Południowokoreański minister obrony Suh Wook i dowódca sił USA w Korei gen. Paul LaCamera wezwali do utrzymania silnej postawy obronnej podczas wizyty tego pierwszego w Camp Humphreys w Pyeongtaek (Korea Południowa), czyli największej zagranicznej bazie wojskowej USA na świecie. Korea Południowa i USA twierdzą, że Północ przywraca niektóre tunele testowe na zamkniętym poligonie nuklearnym, a do eskalacji napięć doszło po tym, jak w zeszłym tygodniu Koreańczycy z południa wybrali nowego prezydenta - konserwatystę Jun Suk-jeola.

Czytaj też: Korea Południowa wybrała nowego prezydenta. Jun Suk-yeol to antyfeminista, któremu mają doradzać szamani

Zniszczony rosyjski czołgBrytyjski wywiad z nowymi ustaleniami: Rosja nie ma jak prowadzić ofensywy

****

Trwa rosyjska wojna przeciwko Ukrainie. Od pierwszych godzin napaści giną bezbronni cywile, a Rosjanie systematycznie atakują miasta i wsie. Zniszczenia są ogromne. Z kraju ogarniętego wojną próbują się wydostać miliony uchodźców. Potrzeby rosną z godziny na godzinę. Dlatego Gazeta.pl łączy siły z Fundacją Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej (PCPM), by wesprzeć niesienie pomocy humanitarnej Ukrainkom i Ukraińcom. Każdy może przyłączyć się do zbiórki, wpłacając za pośrednictwem Facebooka lub strony pcpm.org.pl/ukraina. Więcej informacji w artykule.

Jak pomóc Ukrainie? Gazeta.pl łączy siły z PCPMGazeta.pl łączy siły z PCPM, by wspierać Ukrainę. Sprawdź, jak możesz pomóc

Więcej o: