Wojna w Ukrainie. Producentka Fox News Ołeksandra Kuwszynowa zginęła po ostrzale Rosjan

Ukraińska producentka Fox News Ołeksandra Kuwszynowa nie żyje. Razem z nią zmarł też operator stacji, Pierre Zakrzewski. Ich samochód został ostrzelany przez rosyjskie wojska. Dziennikarz Benjamin Hall, który podróżował z nimi autem, został ranny w wyniku ostrzału i trafił do szpitala. Stracił część nogi.

To kolejne ofiary inwazji Rosji na Ukrainę, które pracowały w mediach i przekazywały światu prawdę o rosyjskich atakach. - Stali się kolejnymi niewinnymi ofiarami agresji Putina - napisał doradca szefa MSW Ukrainy Anton Heraszczenko. 

Zobacz wideo Antywojenne protesty w Rosji. Sprzeciwiający się reżimowi narażają się na surowe kary

Nie żyje producentka Fox News Ołeksandra Kuwszynowa. "Celem ataku jest prawda"

W poniedziałek w Horence pod Kijowem rosyjskie wojska ostrzelały samochód, którym poruszali się ukraińska producentka Ołeksandra Kuwszynowa, operator Pierre Zakrzewski oraz dziennikarz Benjamin Hall.

Manewry wojskowe w pobliżu granicy białorusko-ukraińskiej Rosja i Białoruś przygotowują się do ćwiczeń. Są zdjęcia satelitarne

"Rosyjskie wojsko zabiło dziś w obwodzie kijowskim młodą i błyskotliwą producentkę Aleksandrę Kuwszynowę. Artyleria namierzyła samochód, w którym się znajdowała. W tym samym samochodzie zginął również operator Fox News Pierre Zakrzewski. Korespondent Benjamin Hall został ranny i przebywa w szpitalu" - poinformował na Twitterze ukraiński dziennikarz i dyrektor wykonawczy Hromadske Radio Kyrylo Loukerenko.

Do śmierci pracowników mediów odniosło się ukraińskie Ministerstwo Obrony Narodowej. "Celem ataku jest prawda. Rosyjskie wojsko ostrzelało ekipę telewizyjną w pobliżu Kijowa. Operator Pierre Zakrzewski i producentka Ołeksandra Kuwszynowa zostali zabici. Dziennikarz Benjamin Hall przeżył, ale stracił część nogi" - czytamy w komunikacie opublikowanym przez resort w mediach społecznościowych.

Nie żyje Ołeksandra Kuwszynowa. FOX: Była niesamowicie utalentowana

"Fox News nie napisało nawet słowa o swojej ukraińskiej producentce, 24-letniej Ołeksandrze Kuwszynowej, która zginęła w tym samym ostrzale. To sprawia, że jest mi niedobrze. Ukraińcy ryzykują życiem i tracą życie, aby przekazać historię zagranicznym dziennikarzom. Często nawet nie dostajemy akredytacji" - napisała na Twitterze Nika Melkozerowa, dziennikarka "New Voice Ukraina".

Gdy zwrócono jej uwagę, że informacja pojawiła się w Fox News, kobieta odpowiedziała w formie tweeta: "Muszę przeprosić. Fox napisał dla niej hołd. Wczoraj po kilku godzinach ciszy został opublikowany. Więc przepraszam" - napisała w środę na Twitterze.

Przeczytaj więcej informacji z Ukrainy na stronie głównej Gazeta.pl.

"Sasha miała zaledwie 24 lata i pracowała w Ukrainie jako nasza producentka. Pomagała naszym załogom poruszać się po Kijowie i okolicach, zbierając informacje i rozmawiając z osobami, które były źródłem informacji. Była niesamowicie utalentowana i spędziła tygodnie, pracując bezpośrednio z całym naszym zespołem, działając przez całą dobę, aby upewnić się, że świat wie, co dzieje się w jej kraju" - napisała dyrektorka generalna Fox News Media Suzanne Scott.

Pierre Zakrzewski Dwoje dziennikarzy zginęło w Ukrainie pod rosyjskim ostrzałem

"Jej marzeniem było łączenie ludzi z całego świata i opowiadanie ich historii, a spełniła to poprzez swoje dziennikarstwo" - dodała Scott. Wytłumaczyła również, dlaczego od razu nie poinformowano o śmierci Kuwszynowej. "Wstrzymaliśmy się z dostarczeniem tej druzgocącej wiadomości wcześniej dzisiaj z szacunku dla jej rodziny, z którą utrzymywaliśmy kontakt przez cały czas i składamy im nasze najgłębsze kondolencje" - czytamy na stronie foxnews.com.

***

Trwa rosyjska wojna przeciwko Ukrainie. Od pierwszych godzin napaści giną bezbronni cywile, a Rosjanie systematycznie atakują miasta i wsie. Zniszczenia są ogromne. Z kraju ogarniętego wojną próbują się wydostać miliony uchodźców. Potrzeby rosną z godziny na godzinę. Dlatego Gazeta.pl łączy siły z Fundacją Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej (PCPM), by wesprzeć niesienie pomocy humanitarnej Ukrainkom i Ukraińcom. Każdy może przyłączyć się do zbiórki, wpłacając za pośrednictwem Facebooka lub strony pcpm.org.pl/ukraina. Więcej informacji w artykule.

Jak pomóc Ukrainie? Gazeta.pl łączy siły z PCPM Gazeta.pl łączy siły z PCPM, by wspierać Ukrainę. Sprawdź, jak możesz pomóc

Więcej o: