Wojna w Ukrainie. Rosyjskie okręty ruszyły na Odessę. Eksplozja w Zaporożu [PODSUMOWANIE]

Trwa 21. doba rosyjskiej inwazji na Ukrainę. W nocy Rosjanie ostrzeliwali m.in. Kijów i Odessę. W Zaporożu słyszana była eksplozja, ale szczegóły nie są na razie znane. Tymczasem Senat USA jednogłośnie uchwalił rezolucję potępiającą Władymira Putina za zbrodnie wojenne popełnione na Ukrainie.
Zobacz wideo Gen. Pacek: Rosja jest przygotowana na długą wojnę, ale nie przewidziała sankcji

>>> Mateusz Morawiecki, Jarosław Kaczyński, a także premierzy Czech i Słowenii spotkali się w Kijowie z Wołodymyrem Zełenskim. Kaczyński powiedział, że na Ukrainie potrzebna jest misja pokojowa NATO lub szerszego układu międzynarodowego. 

- Potrzebna jest misja pokojowa NATO, ewentualnie jakiegoś szerszego układu międzynarodowego. Powinna to być misja, która będzie także w stanie się obronić. Misja, która będzie działała na terenie Ukrainy. Powinna znaleźć się na terytorium Ukrainy za zgodą jej władz. Taka misja będzie dążyła do zachowania pokoju, udzielenia pomocy humanitarnej, ale jednocześnie będzie osłonięta przez siły zbrojne - mówił Kaczyński.

Więcej informacji na temat aktualnych wydarzeń w Ukrainie na stronie głównej Gazeta.pl.

>>> - Wasza wizyta w Kijowie, w tym trudnym dla Ukrainy czasie jest silnym znakiem wsparcia. Bardzo to doceniamy - zapewnił po spotkaniu prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Zauważył również, że do wizyty doszło w momencie, kiedy większość dyplomatów - z obawy o swoje bezpieczeństwo - opuściło ukraińską stolicę. - Ci szanowni ludzie, przywódcy swoich pięknych, niepodległych państw europejskich, nie boją się niczego. Boją się o nasz los. I są tu po to, by nas wspierać - powiedział Zełenski.

Przedłużenie stopni alarmowych BRAVO oraz CHARLIE-CRP

>>> Premier Mateusz Morawiecki podpisał zarządzenie przedłużające obowiązywanie trzeciego stopnia alarmowego CHARLIE-CRP na terytorium całego kraju oraz drugiego stopnia alarmowego BRAVO na terenie województwa podkarpackiego i lubelskiego. Obowiązują one do 31 marca włącznie. 

>>> W okolicach Odessy zauważonych zostało o najmniej 14 rosyjskich okrętów. Rosjanie mieli otworzyć ogień do miast w regionie. Anton Heraszczenko, doradca w ukraińskim MSW skomentował ostrzał słowami: "Najwyraźniej chcą sprawdzić system obrony na wybrzeżu". Dwie osoby zostały ranne.

>>> W mediach społecznościowych pojawia się coraz więcej nagrań z uderzenia pocisku manewrującego w Kijowie w środę rano. Na razie nie ma informacji, w co dokładnie uderzył i jakie są straty

>>> Ukrinform donosi, że w środę rano doszło także do wybuchu w Zaporożu. Jak przekazał sekretarz zaporoskiej rady miejskiej Anatolij Kurtew, na miejscu eksplozji działają odpowiednie służby. Szczegóły nie są znane. Wybuch mieli słyszeć mieszkańcy w różnych częściach miasta. Kurtew poprosił mieszkańców, aby nie wpadali w panikę i nie udostępniali filmów ani zdjęć w sieciach społecznościowych.

>>> Senat USA jednogłośnie uchwalił rezolucję potępiającą Władymira Putina za zbrodnie wojenne popełnione na Ukrainie. W dokumencie znalazło się również wezwanie do postawienia rosyjskiego przywódcy i rosyjskich generałów przed Międzynarodowym Trybunałem Sprawiedliwości w Hadze. "Władimir Putin nie może uniknąć odpowiedzialności za zbrodnie popełnione na narodzie ukraińskim" - napisano w dokumencie, który uzyskał poparcie zarówno Republikanów jak i Demokratów.

Wcześniej Joe Biden podpisał ustawę zapewniającą Ukrainie dodatkową pomoc wojskową i humanitarną w wysokości 13,6 miliarda dolarów. Według nieoficjalnych informacji prezydent USA przyjedzie do Polski 25 marca.

>>> We wtorek Rosja ogłosiła nałożenie sankcji na amerykańskich polityków. Na liście osób, które zostały nimi objęte, oprócz Josepha Robinettea Bidena znaleźli się: sekretarz stanu Anthony Blinken, dyrektor CIA William Burns oraz Hillary Clinton. Doszło jednak do pomyłki. Więcej w poniższym artykule.

Wojna w Ukrainie. W środę Andrzej Duda poleci do Turcji. Rozmowy "w cztery oczy"

>>> Prezydent Andrzej Duda leci w środę do Turcji. W trakcie spotkania z przywódcą Turcji Recepem Tayyipem Erdoganem omówi sytuację na Ukrainie. Wizyta w Ankarze ma mieć roboczy charakter - poinformował we wtorek na Twitterze minister Jakub Kumoch.

Szef Biura Polityki Międzynarodowej Kancelarii Prezydenta przekazał, że wizyta będzie miała charakter roboczy, zaplanowano rozmowy w formacie "w cztery oczy". Głównym tematem, jaki omówią przywódcy Polski i Turcji, będzie wojna na Ukrainie i to, jak międzynarodowa społeczność może pomóc w zakończeniu tego militarnego kryzysu.

>>> W Brukseli odbędzie się nadzwyczajne spotkanie ministrów obrony państw NATO poświęcone napaści Rosji na Ukrainę. Sekretarz generalny Sojuszu Północnoatlantyckiego Jens Stoltenberg mówił wczoraj, że reakcji na rosyjską inwazję NATO będzie musiało zmienić rozmieszczenie swoich sił, między innymi na wschodniej flance. Na ten temat mają rozmawiać ministrowie obrony na spotkaniu w kwaterze głównej.

>>>Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski wystąpi online w Kongresie Stanów Zjednoczonych.

>>>Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości w Hadze ma zdecydować ok. godziny 16.00 o krokach w sprawie rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Pozew złożyły 26 lutego władze w Kijowie, domagając się zakwalifikowania ataku jako zbrodni ludobójstwa i odrzucenia rosyjskich oskarżeń o to, że ukraińskie oddziały dopuszczały się zbrodni przeciwko rosyjskiej mniejszości. Podstawą jest Konwencja o zapobieganiu i karaniu zbrodni ludobójstwa.

>>> Uchodźcy z Ukrainy mogą składać wnioski o nadanie numeru PESEL. Od środy rusza rejestracja uchodźców w urzędach gmin. Od razu można też wnioskować o utworzenie profilu zaufanego. Obywatele Ukrainy, którzy chcą otrzymać numer PESEL, będą musieli okazać dokument podróży, Kartę Polaka lub inny dokument ze zdjęciem umożliwiający ustalenie tożsamości. W przypadku dzieci - akt urodzenia. Wnioski można składać w dowolnym urzędzie gminy.

Do tej pory ponad trzy miliony uchodźców uciekły przed wojną z Ukrainy, a 1,5 miliona z nich to dzieci. Ok. 20 tys. osób korytarzem humanitarnym opuściło oblężony Mariupol. Łącznie we wtorek udało się ewakuować ok. 29 tys. osób.

***

Trwa rosyjska wojna przeciwko Ukrainie. Od pierwszych godzin napaści giną bezbronni cywile, a Rosjanie systematycznie atakują miasta i wsie. Zniszczenia są ogromne. Z kraju ogarniętego wojną próbują się wydostać miliony uchodźców. Potrzeby rosną z godziny na godzinę. Dlatego Gazeta.pl łączy siły z Fundacją Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej (PCPM), by wesprzeć niesienie pomocy humanitarnej Ukrainkom i Ukraińcom. Każdy może przyłączyć się do zbiórki, wpłacając za pośrednictwem Facebooka lub strony pcpm.org.pl/ukraina. Więcej informacji w artykule.

Więcej o: